Kişisel Site

Zambak ve Anlamı

18 Ocak 2014 | Yazar: admin | Henüz yorum yapılmamış | 776 views Görüntülenme

Zambaklar daha çok ölümü simgelemektir. Ölen kişilerin daha çok topraklarına ekilen zambaklar, aslında masumiyeti ve saflı anlatmak istemektedir. Zambakların soğanları delindiğinde içinden çıkan süt yoğunluğunda bir sıvı akmaktadır. Süt dünyada alınan ilk tat olması bakımından zambak aslında hayat demektir. Öülümke bağdaştırılmasındaki neden ise sonsuz baki olan hayata kavuşulmasıdır.

Zambak aynı zamanda büyümek anlamına da gelmektir. Fakat bu büyümede ki masum tarafı temizliği sembolize etmektedir. Zambaklara dişi niteliği verilmiş ve gül gibi dikeni yani kendini koruyacak bir gücü yoktur olarak değerlendirilmiştir. Bütünleşen bu özelliliği ile de genellikle cinsellikle bağdaştırılarak zamanla taşıdığı masum temiz anlam kirletilmiştir.

Zambaklar aslında yaşamdan alınan hazzın ve yenilenmenin, değişimin simgesidir. bu nedenle yaşamda sizi mutlu kılan ve hayatınız değiştiren yeni bir başlangıç yaşadığınız ilişkide sevgilinize bir umut olarak baktıran zambakları hediye sunabilirsiniz. Ve bunu en iyi temsil eden renkte beyaz zambaklardır. Gecenin ihtişamından ilham alıp da gündüz tüm güzelliğini bütün çıplaklığı ile gündüze yansıtan zambaklar açık sözlülüğün ve yalansızlığında ifadesi olarak hayatınıza giren kişinin bir ışık niteliğinde olduğunu belirtmenizde de sunulacak olan en güzel çiçeklerdir zambaklar.

Zambakların uzun iki yeşil yaprak arasından kişiye mağrur bakması ile de zambaklar samimiyeti ve gerçeklerin tüm çıplaklılığı ile sunulması ve yalansız olmayı ifade etmektir. Aslında kişilerin yüreklerini böylesi tüm çıplaklığı ile yalansız bir şekilde karşıdaki kişiye sunması hiçte kolay değildir. En büyük sevgiler yalansız sevgiler der gibi zambaklar insanlara bakarlar. Yaşadığınız birlikteliğin yalansızlığına ve tüm gerçekleri ile yaşadığınıza inanıyorsanız zambaklar çiçek olarak tercih edilebilir. Bu nedenle bir bakıma zambaklar kişilerin yüreklerinde taşıdıkları vicdanı da sembolize etmektedir.

Zambakların sakinleştirici bir özelliği vardır. Bu nedenle de yaşadığınız ilişkide had safhada bir kızgınlık söz konusu ise sakinleşmek için zambaklar tercih edilebilir ve bu özelliği ile kolayca gönül alınabilir. Zambak çiçeği, büyüleyici bir görünüşe sahip olması ile böcekler acısından tehlike arz etmektedir. Bu tehlike beslenmek için değil neslin devamı için gerekmektedir. Yani zaman çiçekleri yaşanan birlikteliklerde sevginin devamı için her türlü tehlikeyi göze almış demektir.

Zambak yaşamın güzellikleri ve hazzı da temsil ettiğinden bir anlamı da neşe olarak bilinmektedir. Karşınızdaki kişi böylesi bir neşeye sahipse ona neşeli biri olduğu ve hayatınıza neşe kattığını da zambaklarla dile getirebilirsiniz. Bu neşenin yanında zambakların zarif görünümü de kişiye endekslenerek ne kadar zarif bir görüntüye sahip olduğunun ve bu zarifliğin kendisini çekici kıldığının ifadesi olarak da zambaklar tercih edilebilir.

Zambaklar serin ve nemli toprakları sevmesi özelliği ile de duyguların fazla yoğun yaşanıldığı ifade edebilmektedir. Her zaman için sevgi ile beslenen duygular her zaman için insanın içini ferah tutmaktadır. Fazlasıyla bir sevgi yaşıyor ve bu sevgi içinizde bir rahatlık duygusu yaşatıyorsa bunu zambaklar ile rahatlıkla dile getirebilirsiniz.

Etiketler :

Benzer Yazılar

Sardunya ve Anlamı
Sardunyalar çoğunlukla pembe renkte açmaktadır. Dört mevsim çiçek açması ile de tercih edilen bir çiçek türüdür. Sardunyalar, bu görselliği ile taşıdığı anlam bitmeyen bir sevgiyi sembolize etmektedir. Bitmeyen sevgi her zaman için şeffaflığını ve canlılığını koruyor olarak duruşu ile genelliklede sardunya...
Turuncu Gül ve Anlamı
Turuncu bilindiği gibi canlı ve sıcak bir renktir. Güller ile bütünleştiğinde ise sarı gülün ayrılığını ve kırmızı gülün derin aşkını ortalama görevi yapar ve büyüleme adına büründürür kendini. Karşınızdaki kişinin dikkatini çekme gibi bir çabanız varsa kendinizi yormadan uzatacağınız turuncu gül...
Sümbüller ve Anlamları
Mor Sümbül Şekil olarak mor sümbüller bir birine sıkı bağlanmış çiçekleri ile bağlılığı ve derin kokusu ile de çekiciliği simgelemektedir. Hayatınızdaki kişi sizden gül beklerken mor sümbüller ile burukluk yaşayacağını sansa da yaydığı derin güzel kokusu ve çiçeklerinin görkemi ile memnuniyeti illak...

Yorumlar