Kişisel Site

Vicdanınızın Sesi ‘Çocuk’

22 Aralık 2013 | Yazar: admin | Henüz yorum yapılmamış | 455 views Görüntülenme

Hayat akıp giden bir zaman tünelidir. Bu zaman tünelinde her an aynı rota izlenilmez. Sosyal hayat denilen bir çevre söz konusudur ki, bu çevre çoğu zaman yaşama dair ritimlerimizi bozar ve geçtiğimiz zaman tünelinden bize dar kalıplar içersinde geçme gibi bir olumsuzlukla karşılaştırır.

Bu olumsuzluklar karşısında kişide var olan birçok duygu izlediği yolu değiştirir ve farklı duygularla yer değiştirmesine neden olur. Bu değişimler olumsuzluk adına yaşanılan anlardan dolayı olumsuzluk kalıbında bedenimize yayılır. Bu yayılma süreci bedenimize etki ettiği kadar davranışlarımıza da akseder. Akseden bu davranışlar sonucunda yaşadığımız toplumsal çevreyi yargılama giysini giyinir ve gözü kapalı bir şekilde bozuk davranışlar sergilememize neden olur.

Kişinin hayat adına taşıdığı en büyük duygu vicdan duygusudur. Vicdan adı altında hayatını devam ettiren kişiler hayatın getirdikleri olumsuzluklara karşı daha sabırlı ve güçlü olmaktadırlar. Hayatımıza ilerleyen zaman tüneli içerisinde yer verdiğimiz bir ad vardır ki, o da çocuk.

Günümüzde kişiler üzerinde bir gözleme tapi tutarak bakıldığında çocuk sahibi olan kişiler ile olmayan kişiler arasındaki en belirgin özellik yürekte var olması gereken vicdan duygusudur. Çocuk hissi kişide hayata dair bakış açıyı yumuşatır ve sevgi adına hisleri daha da güçlü kılar.

Toplum içerisinde çocuk dünyası kişiye sığınma, acınma, var olma, destek, güç, muhabbet duygularını geliştirir.

Ağlayan bir çocuğa sarılan anne hissini yaşayan biriyle yaşamayan kişinin çocuğa sarılışı bambaşkadır. Anne olan kişi çocuk ağladığında vicdani hisleri ortaya çıkar ve çocuğun sığınmak istediği bir güç olduğunu anlar. Fakat anne olmayan kişi ise çocuk ağladığı anda sadece ortaya çıkan kuru bir gürültüyü susturmak adına sarılır. Ya da sarıldığı anda yürekte hissedilmesi gereken duyguyu hissettirme konusunda yetersiz kalır.

Gene aynı şekilde sıradan bir örnekle açıklama yapmak gerekirse, mahallede top oynayarak cama değen topla kırılan camın sahibi çocuğu olmayan bir kişi ise sadece çocuğun o anki yaptığı yaramazlığı algılar ve kırılan camından dolayı öfkelenir. Bu öfke karşında ya bir bağırma ya da bir yakınında ise çocuğa şiddet noktasında eğile girer. Eğer ki, kişi bir çocuk sahibi ise, o anki değen topun kırılan cam parçaları karşısında patlayışına ya da çocukların kasıtlı olarak yapmadıklarına ve o anki telaşlarına anlam verir ve tebessüm dahi edebilir.

Çocuk kişinin hayatına tamamen duygu bazında ani bir değişikle yer eder ve kişinin hayatını devamlı olarak duygu yönünde yön verir. Yaşatılan bu vicdan duygusu sosyal hayatımızda ilişkilerimizi dahi etkiler ve bizi ya olaylar karşısında duyarsız ya da duyarlı olma boyutunda etkiler.

Vicdanınızın sesini dinleyin ve bir çocuk şefkatinde hayata bakın..Bilin ki her şeye dair kazanma sizden yana olacaktır..

Etiketler :

Benzer Yazılar

elektironik-sigaranin-zararlari
Sigara kullanıcılarının gerçek sigaralardan kurtulmaları için özel bir formül ile yurtdışında geliştirilmiş olan elektronik sigara; bilim adamları tarafından ince elenip sık dokunarak hazırlanmış bir üründür. İnsanların sigaradan uzaklaşmalarına yardımcı olarak formülü ve yapısıyla dikkat çeken elektronik...
Nano Hair
Sarımsak yağı, argan yağı, üzüm çekirdeği yağı ve badem yağı karışımı ile elde edilen ve özel bir formülü bulunan tamamen bitki özlü Nano Hair şampuan; saç sorunları bulunan insanlara muhteşem öneriler sunuyor. Saç bakımında etkin bir rol oynayan şampuan bu şampuan ile saç dökülmesine ve oluşan kellik p...
Canlı Radyo
Eskiden radyolara olan rağbet, daha sonra yerini televizyona ve sonrasında da internete bırakarak, adeta unutulmaya yüz tutar bir hale geldi. Neticesinde de 20 sene öncesine kadar büyük bir ilgi ve merakla takip edilen radyolar; artık evlerimizin bir köşesinde tozlu bir hal almaya başladı. Artık radyolara olan rağbetin düş...

Yorumlar