Kişisel Site

Siyah (Kara) Gül ve Anlamı

17 Ocak 2014 | Yazar: admin | Henüz yorum yapılmamış | 982 views Görüntülenme

Siyah güle renginden dolayı insanlarımız efsanelere dayanan bir hikâye ile olumsuzluklar eklemiş ve genelde matem anlamını yüklemişlerdir. Fakat çok nadir olarak açan bir gülü temsil etmesi ile de eşsizlik anlamına bürünebiliyor. Bir ayrılık söz konusu ise ve bu ayrılığı daha da kişide üzüntü yaratmasına sebep olmasını istiyorsanız kişiye bir siyah gül verebilirsiniz. Verilen siyah gül ile karşıdaki kişiye ileteceğiniz sessiz anlam ise, yaşanılacak anın ayrılık anı olduğunu ve üzüntü ile dile getirileceğinizdir.

Siyah gül her zaman için ölümle eş değer kılınmış ve ayrılığın yaşattığı o derin acıya matem adını bırakmıştır. Bunun böyle bir anlam içermesinin nedeni de siyah güllerin çok nadir olarak çiçek açmasıdır. Genellikle bubik halinde içine kimseyi açmayan ve almayan bir güldür. Ölüm eğer ki de kişinin çok değer bir sevgi bazında yaşanılıyorsa bunun yaşattığı acıyı anlatmaya elbette ki kelimelerin dahi gücü yetmez. İşte siyah gül de kelimelerin yeterli kalmadığı bir soğukluk bir yüreğe dokunuştur.

Siyah gül bir bitiş söz konusu ile yansıdığından dolayı farklı bir yansıma olarak da değerlendirilir. Bu da her bitişin kişiye başlatacağı yeni bir evrenin söz konusu olmasıdır. Bu başlangıç kişi için acı ile beraber bir bütünlük sağlaması ve birçok yaşanılan anların silinmek zorunda olması nedeni ile pekte iç açıcı bir başlangıç olarak algılanmadığından dolayı siyah gül, başlangıç manasında da hüznü sembole etmektedir.

Siyah gül taşıdı anlam ile genellikle tutulan yaslarda, yası tutan kişi ile aynı duyguları paylaştığını dile getirme babında da kişilere takdim edilmektedir. Olumsuz bir anlam taşıyan siyah gül, gözyaşı ile de bağdaştırabilir ve yaşanılması istenilmeyen ayrılıklarda sunulan siyah gül gibi yüreğin acılara boğulmasından üzüntü duyulacağı düşüncesi de vurgulanabilir. Siyah gül kırmızı bir gül ile verilirse bu demektir ki karşıdaki kişi sizin bir seçim yapmanızı bekliyor demektir. Bilindiği gibi kırmızı aşkı, siyah gül ise ayrılığın dilidir. Kırmızının çekiciliği yanında siyahın soğukluğu bir arada sunulur. İkisinin yan yana duruşundaki güzellik ise ikisinin de taşıdığı anlamaların her ne kadar zıt da olsa büyüsündeki asilliktir.

Siyah gül, güneşe ve aydınlığa ters düşer ve karanlığı anlatır. Genelliklede karanlık kişinin içerisine bir ürperti ve huzursuzluk yaşatır. Yaşanılan birlikteliklerde bir korku ve endişe söz konusu ise siyah güller bunu dile getirmenin en kısa yoludur. Yaşanılan ilişkilerde beyaz gül içerisinde bir siyah gül sunuluyorsa kişiye ters giden bir durumun söz konusu olduğunun göstergesidir. Ve bu terslik tamamen beyazın güzelliğini yok edecek kadar güçlüdür.

Siyah gül, önüne geçilemeyecek olan bir olumsuzluğun anlama bürünür ve yaşanılanların sonucu da olumsuzluk kadar acı yaşatır kişiye. Çok nadir bulunan ve çok da nadir yapraklarını açan bu gül, hayata olan küskünlüklerin, kırgınlıkların, gözyaşlarının ve dinmeyecek olan yürekteki her daim yaşanan karanlık bir yasın sembolüdür.

Etiketler :

Benzer Yazılar

Sardunya ve Anlamı
Sardunyalar çoğunlukla pembe renkte açmaktadır. Dört mevsim çiçek açması ile de tercih edilen bir çiçek türüdür. Sardunyalar, bu görselliği ile taşıdığı anlam bitmeyen bir sevgiyi sembolize etmektedir. Bitmeyen sevgi her zaman için şeffaflığını ve canlılığını koruyor olarak duruşu ile genelliklede sardunya...
Zambak ve Anlamı
Zambaklar daha çok ölümü simgelemektir. Ölen kişilerin daha çok topraklarına ekilen zambaklar, aslında masumiyeti ve saflı anlatmak istemektedir. Zambakların soğanları delindiğinde içinden çıkan süt yoğunluğunda bir sıvı akmaktadır. Süt dünyada alınan ilk tat olması bakımından zambak aslında hayat demektir. ...
Turuncu Gül ve Anlamı
Turuncu bilindiği gibi canlı ve sıcak bir renktir. Güller ile bütünleştiğinde ise sarı gülün ayrılığını ve kırmızı gülün derin aşkını ortalama görevi yapar ve büyüleme adına büründürür kendini. Karşınızdaki kişinin dikkatini çekme gibi bir çabanız varsa kendinizi yormadan uzatacağınız turuncu gül...

Yorumlar