Kişisel Site

Sarı Gül ve Anlamı

16 Ocak 2014 | Yazar: admin | Henüz yorum yapılmamış | 2.676 views Görüntülenme

Sarı renk çok dikkat çeken bir renk olması ile gül ile bütünleştiği an itibariyle özelliği oldukça güçlü olmaktadır. Sarı gül tarih boyunca geç fark edilen ta ki kendiliğinden oluşumu gerçekleşene kadar farkında olunmayan bir güldür. 18.yy.da fark edildiği andan itibaren de vazgeçilemeyen güller arasında ilk sıralarda yer almaktadır. Sarı renk güneş ile bağdaştırılmış ve güneşin yakan ışınları kadar sarı güle can alıcı gözle bakılmıştır. Güneşin büyük görkemi ve evreni aydınlatması yanında ısıtması ile de bağdaştırılıp sarı güle vazgeçilmezliğin ve yaşam kaynağının anlamı yüklenmiştir.

Sarı gül, genellikle arkadaşlığı simgelemenin yanında mutluluğu, değer vermeyi ve önemsenmeyi de temsil etmektedir. Eğer ki hayatınızdaki arkadaşlıklarınızı vazgeçilmez kılmak istiyorsanız kelimelerinizin sustuğu yerde sarı gülleri konuşturmanız yeterli olacaktır. Arkadaşlığınızın sağlam ve dostluğunuzun ne olursa olsun gücünü kaybetmeyeceğini, uzun ömürlü bir dostluğa adım atılmanın göstergesi olarak değerlendirildiğinden dolayı sarı gül, arkadaşa verilecek en anlamlı duygu hediyesidir.

Eğer ki, kalbi kırık birinin birini teselli etmek isterseniz sarı gülü gonca şeklinde sunmalısınız. Çünkü kırgınlıkların ardından sunulan sarı gül goncası, mahsum bir kalbin istediği mutluluğu ve şefkatli bir arkadaşlığı anlatır. Ayrıca sarı güller gençliğin ifadesidir. Güneş gibi her gün doğan batan ama hep güneş olarak aynı sıcaklığı ve ışınları sunan aydınlık gibi yaşlanmayan bir gençliğin göstergesidir.

Sarı gül arkadaşlığı temsil ederken sevgili bazında taşıdığı masumaneliği bir anda yitirir ve koca bir kıskançlığının ifadesini alır. Sevdiğiniz kişiye sunuyorsanız bir sarı gül bu demektir ki kıskançlık duygularınızı ifade etmek istiyorsunuzdur. Bunun kıskançlıkla bağdaştırılmasının nedeni ise fazlasıyla can alıcı, dikkat çekici bir renge sahip olmasıdır. Kişi yaşadığı sevgiyi sadece kendisine özel olmasını istediğinden gözünden dahi sakınır misali, sarı gül de bu duyguyu temsil eder. Sarı gül evli olan bir eşin eşine sunması ile ev yaşantısı ile eşinde huzur bulduğu anlamını taşır. Fakat gene kıskançlık söz konusudur. Bu kıskançlığın azı ya da çokluğu ise az ya da fazla yaprakları ile anlaşılmaktadır. Fazla yapraklar fazla sevgiyi ve beraberliğinde kıskançlığın çok olacağı bir aşkı anlatır.

Sarı gül diğer gülle ile harmanlandığında ise başka anlamlara bir anda bürünmektedir. Sarı gül kırmızı gül ile harmanlaştığında yaşanılan arkadaşlığın aşka dönüşeceğinin sinyalini taşır. Sarı gül beyaz gül ile harmanlaştığında ise birliğin ve beraberliğinin güçlü kılınacağının temsilcisi olur. Sarı ve kırmızı gülün buket halinde bulunması ise yaşanan bir sevincin kişide yaşattığı mutluluk hissini kutlama niteliğinde adlandırılır. Güneşin parlayan rengi ile bağdaştırılan sarı gül hayatımıza anlam katan arkadaşlara daha çok hediye edilmelidir. Çünkü dostluğun bakiliğinin simgesidir. Gerçek ve baki olan dostlukları bulmak da zor olması nedeni ile de bu çiçeği hak edenler en çok arkadaşlardır.
Fakat yaşadığınız sevgiyi sıcak kılmak adına fazla yapraklı olmayan sarı gülleri sevdiğiniz kişiye sunabilirsiniz. Kıskançlık bazında az yapraklı sarı güller bir ayrılığın işaretçisi de olabiliyorlar. Bir ayrılma söz konusu ise kelimeler zorluk çekiyorsa dile getirmekte sunulan bir sarı gül bunu anlatmaya yeterli gelecektir.

Benzer Yazılar

Sardunya ve Anlamı
Sardunyalar çoğunlukla pembe renkte açmaktadır. Dört mevsim çiçek açması ile de tercih edilen bir çiçek türüdür. Sardunyalar, bu görselliği ile taşıdığı anlam bitmeyen bir sevgiyi sembolize etmektedir. Bitmeyen sevgi her zaman için şeffaflığını ve canlılığını koruyor olarak duruşu ile genelliklede sardunya...
Zambak ve Anlamı
Zambaklar daha çok ölümü simgelemektir. Ölen kişilerin daha çok topraklarına ekilen zambaklar, aslında masumiyeti ve saflı anlatmak istemektedir. Zambakların soğanları delindiğinde içinden çıkan süt yoğunluğunda bir sıvı akmaktadır. Süt dünyada alınan ilk tat olması bakımından zambak aslında hayat demektir. ...
Turuncu Gül ve Anlamı
Turuncu bilindiği gibi canlı ve sıcak bir renktir. Güller ile bütünleştiğinde ise sarı gülün ayrılığını ve kırmızı gülün derin aşkını ortalama görevi yapar ve büyüleme adına büründürür kendini. Karşınızdaki kişinin dikkatini çekme gibi bir çabanız varsa kendinizi yormadan uzatacağınız turuncu gül...

Yorumlar