Kişisel Site

Papatya ve Anlamı

15 Ocak 2014 | Yazar: kara-melek | Henüz yorum yapılmamış | 4.146 views Görüntülenme

Papatya masumluğun ve temiz bir sevginin temsilcisidir. Baharın gelmesi ile uçsuz bucaksız yeşil ovaları baştan sona donatan ve büyüleyici bir görselliği yaşatan bir duvağı sembolize eder. Baharın gelişi ile yeniden filizlenen renk kazanan hayatı anlamlaştıran çiçeklerdendir, papatya. Bu da demektir ki papatya bir sevincin ve güzelliğin de ifadesidir. Güller kadar keskin çizgileri olmasa da apayrı yoğun bir duygusallığı anlatmaktadır, papatyalar.

Eğer ki yeni bir ilişki başlangıcında iseniz ve başlangıç yapmak istediğiniz kişiye karşı duygularınız oldukça duygusal bir yönde ise tanışma aşamasında verilmesi gereken duyguların en güzel ifadesi bir demet papatyadır. Sunulan bu bir demet papatya ile kişiye temiz ve oldukça içten duygular ile bir birliktelik istediğinizin sinyalini verebilir ve duygusal olarak bir papatya kadar derin hisler altında olduğunuzu belirtebilirsiniz.

Kırlarda bulunma sebebi ile kişide farklı bir haz uyandıran papatyalar genellikle şiirlere şarkılara ve filmlere konu olmuştur. Yaşanılan birlikteliklerde hep yârin saçlarına papatyadan bir taç yapma duygusu gezinmiştir yüreklerde, saf ve berraklılığın, temizliğin kişide buluşturulması ve papatyaların bir taç olarak kişiye sunulması kadar başka özel bir his olmasa gerek. Papatyalar kişiye sunulduğunda kişinin yüzünde bir tebessüm oluşturur. Bir sevincin göstergesi olan papatyaların sevdiğiniz kişinin gülüşünü görmeniz adına doğru bir tercih olacaktır.

Papatyaların gökyüzüne bakış açısının yatsı bir şekilde olması papatyalara açık yürekliliği ve netlik anlamlarını yüklemektedir. Karşınızdaki kişiye açık yürekliliğinizi ve içtenliğiniz göstermek adına papatya sunarak daha da bir anlam katabilirsiniz, cümlelerinize. Ortasındaki sarı kısım ile beyaz ile sarının bir bütünlük kazanarak güneşi andırması ile de neşenizi ve güneş kadar olan sıcaklığınızı sunabilirsiniz.

Papatyanın fallara konu olmasının dahi duygu dolu bir hikâyesi söz konusudur. Bu hikâye kelebek ile papatya arasında geçmektedir. ‘Kelebek çok hoşuna giden papatyaya konar ve onu fazla güneşten ve esen rüzgârdan korur. Böylece kelebek ile papatya arasında bir aşk başlar. Fakat ömrü sayılı olan kelebeğin gücü biter ve bir türlü söylemek istenip de söylenemeyen seni seviyorum sözü yarım kalır. Bu duruma çok üzülen papatya seviyor sevmiyor düşüncesi ve üzüntüsü ile bir bir sarı çemberini saran beyaz yapraklarını seviyor, sevmiyor diyerek döker’.şeklinde bahsedilmektedir.

Buradan da anlaşılacağı gibi söylenmek isteyip de söylenemeyen duyguların nokta kiliti papatyalardır. Güzelliğinin yanında oldukça fazlasıyla bir duygusallığı ve hüzünü de bağrında taşımaktadır, papatya. Söylenemeyen seviyorum sözü papatyaların bir bir fallara mahkûm olmasına sebep olmaktadır. Eğer ki bir birlikteliğiniz var ise ve bunun adı sevgi ise kurmakta zorlandığınız cümlelere mahkûm ise yüreğiniz, bunu dile getirmenin en basit ve en güzel yolu papatyalardır.

Papatya kişinin duygularını temsil etmeden büyük destekçidir. Genelliklede karşılıksız sevda yaşayanlar papatya ile bağ kurarak sırf seviyor çıksın diye sarı kısmını yada dalını sayarak kendini tesellilere bürünür.Tıpkı yaprak koparıldıkça sevine insanın yüreğinin teselli bulduğu gibi,tıpkı geç kalınmış bir itiraf yüzünden acı çekerek teselli bulmak adına yapraklarından vaz geçen papatya gibi..Geç kalınmayan söylenmelerin yaşanması dileğiyle.

Etiketler :

Benzer Yazılar

Sardunya ve Anlamı
Sardunyalar çoğunlukla pembe renkte açmaktadır. Dört mevsim çiçek açması ile de tercih edilen bir çiçek türüdür. Sardunyalar, bu görselliği ile taşıdığı anlam bitmeyen bir sevgiyi sembolize etmektedir. Bitmeyen sevgi her zaman için şeffaflığını ve canlılığını koruyor olarak duruşu ile genelliklede sardunya...
Zambak ve Anlamı
Zambaklar daha çok ölümü simgelemektir. Ölen kişilerin daha çok topraklarına ekilen zambaklar, aslında masumiyeti ve saflı anlatmak istemektedir. Zambakların soğanları delindiğinde içinden çıkan süt yoğunluğunda bir sıvı akmaktadır. Süt dünyada alınan ilk tat olması bakımından zambak aslında hayat demektir. ...
Turuncu Gül ve Anlamı
Turuncu bilindiği gibi canlı ve sıcak bir renktir. Güller ile bütünleştiğinde ise sarı gülün ayrılığını ve kırmızı gülün derin aşkını ortalama görevi yapar ve büyüleme adına büründürür kendini. Karşınızdaki kişinin dikkatini çekme gibi bir çabanız varsa kendinizi yormadan uzatacağınız turuncu gül...

Yorumlar