Kişisel Site

Moda Nedir

13 Aralık 2013 | Yazar: admin | Henüz yorum yapılmamış | 592 views Görüntülenme

Özellikle biz bayanların ağzından düşürmediği bir kelime varsa oda ‘’moda’’ kelimesidir.Bizim için herşeyin bir modası vardır.Giydiğimiz elbiseden , saç modelimize , ev dekorumuza kadar.Hepimizin üye olduğu bir moda dergisi ve takip ettiğimiz moda sitelerimiz vardır.peki hayatımızda bu kadar yer kaplayan Moda nedir ?

Moda : Bir toplumda bir zaman dilimi içerisinde öne çıkan giyim tarzlarını ifade etmekle birlikte, sadece giyim değil genel davranışlar, sanat, mimari, edebiyat ve yemek gibi birçok konuyu da içine alan ve bir süre etkin olan toplumsal bir beğeniyi de anlatmak için kullanılmaktadır.

Bu klişeleşmiş tanıma ek olarak artık bir toplumun değil Dünya modasının eklendiğini de eklemekte fayda vardır.Çünku artık moda evrensel bir kavram ve evrensel bir dil olmuş durumda.Modacıların hazırladığı herşey kendi ülkeleri ile birlikte , aynı anda Dünya piyasalarında da satılmaya başlıyor.

Türkiye de yaşıyan bir bayan Fransız modacıların kıyafetlerini takip edip , onları giyebiliyor veya tam tersi onlar Türk modacıların kıyafetlerini tercih edip giyebilmektedir.Moda kelimesi başlı başına büyük bir ticari pazardır.
Moda kelimesinin devamı olan yeni sezon , trend gibi sözcüklerde sıklıkla kullanılmaktadır.Yeniz sezon önumuzdeki dönemin modasını anlatırken , Tren önumüzdeki sezonun en çok beğenilen ürünlerine verilen isimdir.

Bunları açıkladıktan sonra birde modayı takibin ne kadar doğru olduğunu anlatmak istıyorum.Bu tanımlamaların hepsini bir süzgeçten geçirdikten sonra elimizde moda adına kalan nedir ? En son çıkan giysilermi yoksa insanın kendine yakışanı giymesimi ? Bana kalırsa moda , insanın kendine en çok yakışan kıyafeti giymesidir.Kişi kendi modasını yine tarzına uygun bir şekilde yine kendi belirlemelidir.Moda diye giyilen bir kıyafet eğerki sizin bedeninize yakışmıyorsa güzellik bir kenara dursun ruküş olup çıkarsınız.Moda insanın kendine yakıştırdığı en güzel kıyafettir….

Etiketler :

Benzer Yazılar

elektironik-sigaranin-zararlari
Sigara kullanıcılarının gerçek sigaralardan kurtulmaları için özel bir formül ile yurtdışında geliştirilmiş olan elektronik sigara; bilim adamları tarafından ince elenip sık dokunarak hazırlanmış bir üründür. İnsanların sigaradan uzaklaşmalarına yardımcı olarak formülü ve yapısıyla dikkat çeken elektronik...
Nano Hair
Sarımsak yağı, argan yağı, üzüm çekirdeği yağı ve badem yağı karışımı ile elde edilen ve özel bir formülü bulunan tamamen bitki özlü Nano Hair şampuan; saç sorunları bulunan insanlara muhteşem öneriler sunuyor. Saç bakımında etkin bir rol oynayan şampuan bu şampuan ile saç dökülmesine ve oluşan kellik p...
Canlı Radyo
Eskiden radyolara olan rağbet, daha sonra yerini televizyona ve sonrasında da internete bırakarak, adeta unutulmaya yüz tutar bir hale geldi. Neticesinde de 20 sene öncesine kadar büyük bir ilgi ve merakla takip edilen radyolar; artık evlerimizin bir köşesinde tozlu bir hal almaya başladı. Artık radyolara olan rağbetin düş...

Yorumlar