Kişisel Site

Moda Ne Demektir

13 Aralık 2013 | Yazar: admin | Henüz yorum yapılmamış | 603 views Görüntülenme

Moda, aklınıza gelebilecek A’dan Z’ye her şeyi kapsayan bir dışsal görünüştür. İlk sırayı moda kavramında giyile kıyafetler oluşturmaktadır. Günümüzde moda ile uğraşan birçok kişi yılım modasını belirlemekte ve bizlere sunmaktadır.

Moda aslında kişinin giydiği kıyafeti kendisine yakıştırması ve güzellik bazında bütünlük sağlamasıdır. Moda olarak karşımıza çıkan kıyafetlerin kişide duruş şekli oldukça önemlidir. Moda kapsamı adı altında öne sürülen ürünlerin kişide uygunluk arz etmesi kişilerin bedenen birbirine benzemesinden kaynaklanmaktadır. Vucut yapısına göre bedenler oluşturulmakta ve bu bedenler adı altında giyim oluşturulmaktadır.

Sizin vücudunuzda hoş durmayan bir kıyafet karşıdaki kişide hoş durabilir. Buna kişinin elbiseyi taşıması ya da taşıyamaması denilmektedir. Yakışmamasının en büyük nedeni vucut şeklinizden kaynaklanmanızdır. Öncelikle moda kavramında bütünleşmeniz için vücudunuzu tanımalı ve 40 bedene sahip bir beden ile 36 bedene bürünmeye çalışmamalı ve görüntü olarak güzel olmak varken çirkin bir görüntüye bürünmemelisiniz.

Bütün bunlardan yola çıkarak moda, değişiklikler gereksimi sonucu ortaya çıkan süsleneme, toplumsal beğenilme statüsü taşıma, seçkin olma, demektir diyebiliriz.

Günümüzde moda ile iç içe olan bayanlar gibi görünse de erkeklerde bir moda takibindedirler. Çünkü zaman değişimi ile değişen her şeye ayak uydurma gereksimi tüm insanlarda vardır. Sadece erkeklerin moda çizgileri yüzeysel bayanların ki ise derinseldir. Erkek giyeceği bir ceket ve pantolon ile kon binini şık bir hale getirebilir ve giyeceği ayakkabı seçimi ile de kon binini bütünleştirebilir.

Fakat bayanlarda kıyafeti tamamlayabilen unsurlar oldukça fazladır. Saçtan tutunda kıyafetteki bulunan ufak bir düğme detayı bile önem taşımaktadır. Çünkü bayanlarda güzellik kavramı daha çok ön plandadır. Bir bayan giydiği kıyafetlerinin kon binini tamamlamak adına saç şekline, saçına taktığı tokanın ufak detaylarına, giydiği çorabın kıyafete sağladığı uyumuna, ayakkabı uyumuna kadar özen gösterir. Tabiî ki bütün bunlara dikkat edilirken seçilen renklerin uyumunun da birbirini bağlayıcı olmasına da dikkat ederler.

Aslında bayanlar günlük yaşantılarında dahi modaya uygun olacak şekilde kıyafetlerinde bütünlük sağlarlar. Bu da demektir ki moda sürekli hayatımızda var olan ama değişkenlik gösteren bir giyim tarzıdır. Moda kavramı ile tarzın bütünleşmesi ise kişilerde değişken bir zevk olması sebebidir. Zevkinize uygun bir moda ile karşı karşıya iseniz bundan mutluluk duyar ve mutlaka dolabınızda olması gereken bir kıyafet olarak nitelendirirsiniz. Fakat tam tersi zevkinize hitap etmeyen bir moda ile karşı karşıya kalmış iseniz en ağır eleştirileri yapabilir ve asla tercih etmezsiniz.

Bu da demektir ki moda, kişinin görsel olarak ilk bakışta hoşuna giden ve kendi bedenine yakışacağını inandığı bir seçimdir. Bütün bu yaklaşımlardan sonra diyebiliriz ki moda değişkendir ve kişiye göre ayriyeten kendi içinde bir değişkenlik taşımaktadır.

Moda kapsamında ikinci sırayı ise renkler almaktadır. Renkler oldukça önemlidir. Yıla ve yıllar içerisinde bulunan mevsimlere göre renkler belirlenir moda kapsamı adı altında bizlere sunulur. İlk bakışta giyilen bir elbisenin kesim şekli oluşum modasından ziyade gözlerimizi alan renkleridir. Bazen renk bütünlüğü moda iken bazen de zıt renkler bütünlüğü moda olmaktadır. Gene burada kişi devreye girer ve renk tercihi yönünde alacağı kıyafeti değerlendirir ve daha sonra kıyafeti denemeye karar verir. En sonun da ise kendisine yakışıp yakışmadığı konusunda bir sonuca varır.

Bütün bunların dışında unutulmaması gereken asıl şey ise kişinin taşıdığı kıyafet içerisinde kendi rahat ve mutlu hissetmesidir. Sırf modayı takip edeceğim, modaya uyacağım düşüncesi ile kendinizi rahatsız edici kıyafetlerden ve renklerden uzak durmalısınız. Çünkü huzursuz bir kıyafet ve renk sizin ruhunuza yansımakta ve davranış ile düşüncelerinizi değiştirmektedir. Giydiğiniz kıyafette kendinizi güvende ve taşıdığı renkler ile de güçlü bir duruşa sahip olmanız gerekmektedir.

Etiketler :

Benzer Yazılar

elektironik-sigaranin-zararlari
Sigara kullanıcılarının gerçek sigaralardan kurtulmaları için özel bir formül ile yurtdışında geliştirilmiş olan elektronik sigara; bilim adamları tarafından ince elenip sık dokunarak hazırlanmış bir üründür. İnsanların sigaradan uzaklaşmalarına yardımcı olarak formülü ve yapısıyla dikkat çeken elektronik...
Nano Hair
Sarımsak yağı, argan yağı, üzüm çekirdeği yağı ve badem yağı karışımı ile elde edilen ve özel bir formülü bulunan tamamen bitki özlü Nano Hair şampuan; saç sorunları bulunan insanlara muhteşem öneriler sunuyor. Saç bakımında etkin bir rol oynayan şampuan bu şampuan ile saç dökülmesine ve oluşan kellik p...
Canlı Radyo
Eskiden radyolara olan rağbet, daha sonra yerini televizyona ve sonrasında da internete bırakarak, adeta unutulmaya yüz tutar bir hale geldi. Neticesinde de 20 sene öncesine kadar büyük bir ilgi ve merakla takip edilen radyolar; artık evlerimizin bir köşesinde tozlu bir hal almaya başladı. Artık radyolara olan rağbetin düş...

Yorumlar