Kişisel Site

Metabolizmayı Yavaşlatan Yanlışlar

12 Aralık 2013 | Yazar: admin | Henüz yorum yapılmamış | 424 views Görüntülenme

Yediğimiz besinlerin yararlı olan vitaminleri vucut alır kendisinde depolar ve artık olarak oluşan birikimi atmak için dışarı çıkmayı isteminde bulunur. Metabolizmayı önce anlam olarak bilmeli ve daha sonra yapılan doğru ile yanlışları ayırt ederek vücudumuza yardımcı olmamız gerekmektedir.

Metabolizma, insan vücudunda meydana gelen kimyasal olayların tamamı diye adlandırılır. Vucudumuzn temel fonksiyonlarını devam ettirebilmek için yaktığı enerji diye de adlandırılmaktadır. Gün içersinde yaptığımız yeme, içme, uyuma hareketlilik halinde olma gibi durumlarda vücudumuz kalori yakar.

Metabolizmanın kişiden kişiye değişkenlik gösterme nedeni kişinin yaşamsal tavırlarıdır. Buna en basit örnek, iki kişiyi ele alarak açıklayabiliriz. Aynı beden şekline aynı vucut ağırlığına ve aynı boya sahip iki kişinin metabolizmalarının çalışma şeklinin değişikliği yani birinin hızlı çalışan bir metabolizmaya diğerinin de az çalışan bir metabolizmaya sahip olmasının nedeni,

Sosyal hayat içerisinde birinin hareketsizliği, diğerinin de sürekli olarak hareket içerisinde olması ve metabolizmayı hızlı ya da az çalıştıracak olan yemek yemede seçilen seçeneklerdir.

Buda demektir ki, metabolizmamızı hızlandırmak ya da yavaşlatmak kişinin kendi elindedir diyebiliriz. Tabi taşınan sağlık sorunlarının olması durumunda bir hekime başvurulması gerektiği göz ardı edilmemelidir.

Metabolizma hızı ise, kişinin gün boyunca hiçbir aktivite yapmadan kendiliğinden harcanan enerjidir. Metabolizma hızının bilinmesi kişinin kalori ihtiyacını bilmesi açısından önemlidir. Metabolizma hızını daha iyi anlayabilmemiz ve hızını öğrenmemiz için yapılan bayan ve erkeğe ait formül adı altında doğru yönlendirme vücudumuza yapmamız adına yapılmıştır. İşte formül,

Erkekler=66+(13.7 x Kilogram olarak ağırlık)+( 5 x santimetre olarak boy) – (6.8 x yaş)

Kadınlar=655+(9.6 x Kilogram olarak ağırlık)+(1.7 x santimetre olarak boy) – (4.7 x yaş)

Metabolizmanın hızlı ya da yavaş çalışması kilo alımımızı etkiler. Bunun nedeni ise hızlı çalışan bir metabolizma yenilen besinleri yakarak enerjiye dönüştürür. Bu enerji harcamada ise formumuzu rahatlıkla korumuş oluruz. Yavaş çalışan bir metabolizmada ise vücudumuz yenilen besinler sonucunda vucut içerisinde enerjiye dönümü yavaşlar ve bu yavaşlama sonucunda yakılamayan bir enerji birikimi oluşur. Bu birikim ise bize kilo olarak cevap verir.

Buda demektir ki metabolizmamızı hızlandırmak adına yapmamız gereken şeyler var. En başta bilinmesi gereken şey, yaşa bağlı bir çalışan vucudumuzun olmasıdır. Yaş ilerledikçe metabolizma hızı düşer ve alınan besinler önem taşır. Güne başlarken asla atlatılmaması gereken öğün kahvaltı düzenli bir şekilde yapılmalıdır. Ve alınması gereken proteinler yani süt ve süt ürünleri ihmal edilmemelidir. BU proteinler vücudumuzdaki metabolizmanın çalışmasını hızlandıracaktır.

Diyet yapmakta olan bir kişi iseniz, kesinlikle yaptığınız diyetin vücudunuza cevap vermesi gerektiğini unutmayın. Aksi takdirde daha fazla sağlığınıza zarar vermiş olursunuz. Biran önce kilo vermek adına almanız gereken vitaminleri ihmal etmeniz tam tersine zayıflamanızı değil, kilo almanıza neden olacaktır.

Gün içerisinde sosyal aktiviteleriniz hareket etme kapsamında yönlendirerek hareket halinde olun. Hareket halinde olmanız enerji yakmada size en büyük yardımcıdır. Yapılan bir günlük yürüyüş sizi hareketsizlikten kurtarmaya yetecektir.

Sindirimi kolaylaştıran yiyecekleri tercih edin ve sebze meyve tüketiminize özen gösterin. Hayatın adı olarak adlandırılan suyu da bolca tüketmeyi unutmayın. Su metabolizmayı çabuk hızlandıran basit bir tüketimdir.
Yemek yemenin bir vucut gereksimi olduğunun bilincinde olun. Ve bu gereksinin fazla ya da az oluşu dengenizi bozacaktır, düşüncesini hep taşıyın. Birden bire yüklenerek metabolizmanın çalışma sistemini çökertmeyin. Az ve sık aralıklarla yiyin. Yani günde çok 3 öğün yerine az 6 öğünü tercih edin.

Bütün bunları yaparken yaptığınız her şeyin daha sağlıklı ve zinde bir yaşam için olduğunu da unutmayın.

Etiketler :

Benzer Yazılar

Soğuk havalarda yüz felcine dikkat edin
Yüz felci geçirme durumunda göz kapağı kapatılamaz, dudakların kenarları aşağı sarkar, alnın gerginleşmesi gerçekleşir.Yüz felci geçirme durumlarında hastaların iyileşme durumları farklılık gösterebilir.Bir insanda yüz felcinin iyileşme olasılığı %80′ninde 15-20 gün sürerken, %10′unun iyileşme olasıl...
Varis Oluşumu İçin Doğal Yöntemler
Varis; önemli bir sağlık sorunu olarak birçok kişide günümüzde görülebilmektedir. Varisten kurtulmak için ilk olarak yapılması gerekenler, damarların üzerindeki baskıyı azaltmak olmaktadır. Basit yaşam tarzı değişiklikleri ile damarların üzerindeki bu baskıyı azaltmak ve büyük ölçüde damarların katlandığ...
Yaprak Porselen
Yaprak porselen; dişlerin sadece ön yüzlerinden tırnak kalınlığı kadar doku kaldırılması ve daha sonra dişlerin kesilmesinden sonra belirli bir ölçü alınarak, gerekli porselenin yapıştırılması sonucu elde edilmektedir. Bu işlem esnasında bir anestezi veya uyuşturma gerekmemektedir. Çünkü yaprak porselen esnasın...

Yorumlar