Kişisel Site

Kilo Vermeyi Zorlaştıran Alışkanlıklar

12 Aralık 2013 | Yazar: admin | Henüz yorum yapılmamış | 466 views Görüntülenme

Yaşam şartlarımızı ve hayata bakış açımızı etkileyen kilo alımları bir süre sonra kişide kilo verme yönünde kararlar almasına sebep olur. Alınan kiloları kısa bir zaman diliminde yok etmek ve istenilen vücuda bürünmek mümkün değildir. Kilolu kişilerin en çok yaptığı hatalardan biri diyete başladı gün sonunda kilo vereceği ümidine kapılmasıdır.

Bu düşünceler ile adım atıldığından dolayı gün sonu hiçbir fark elde edemediğini gören kişinin yaptığı diyeti sonlandırması an meselesidir. Bu durum kişide sık sık diyet yapıp sık sık bitirmesine neden olur. Bu ani başlama ve bırakmalar kişinin vucut dengesini daha çok bozar ve sağlık sorunları yaşamasına neden olabilir.

Bu durumda kişinin öncelikle sabır gerektiren bir yolda olduğunu benimsemesi ve hızlı kilo vermenin hem sağlık sorunu yaratacağına inanmalı hem de ani kilo vermelerin ani bir kilo alımı ile vücudu ile buluşacağını bilmesi gerekmektedir.

Yediğimiz besinlerin seçimi kilo vermemizi ya da almamızı etkileyen en büyük etkendir. Çünkü yeme eyleminin fazla oluşu nedeni ile kilo sorunları ile karşı karşıya kalırız. Yediğiniz besinlerin kalori miktarlarını öğrenerek dikkate alıp tüketmek en doğrusu olacaktır. Yediğimiz yemekler sonucunda hareketsiz kalan bir bedenle baş başa kalmamalı ve kilo vermemize en büyük yardımcı olacak olan egzersizleri hayatımızda var etmemiz gerekmektedir.

Kilo verirken düşüncelerimizi doğru yönde yönlendirmemiz gerekmektedir. Düşünülen yanlışlar kişide yer eder ve beklentilerin ötesinde bir sonuç beklemek yanlıştır. Vücudunuzun sadece vermesi gereken kiloya endekslenmeli ve daha fazlasını arz ederek mükemmel olma düşüncesine bürünmemeliyiz. Vucut kişiden kişiye değişen ve farklı reaksiyonlar gösteren bir dengedir. Fazlasını isteme duygusu kişide baskı yaratabilir. Ve bu baskılar sonucunda yaptığınız zayıflama çabalarına karşı büsbütün isteksizliklerle mücadele etmek zorunda kalır ve sonunda pes edersiniz.

Midenizin doyması gerektiği miktardan daha az yemeli ve doymadım düşüncesinden sıyrılmaya çalışmalısınız.Büyük menü kapsamındaki yemekler tercihinden uzak durmalı ve ne kadar çok yersem o kadar çok doyarım diye düşünülmemelidir.Evet seçici olun ve seçenekleri arttırın fakat tüketim merakı ile yaptığınız diyeti ertelemeyin..Yani kural koyun ve dışına çıkmayın.Arada yaşanılan esneklik payını sık sık tekrarlamayın.

Niçin fazla yediğiniz sorusunun cevabı net olarak bilin ve rahatlatıyor kalıbından uzaklaşın.Yaşanılan sosyal hayat telaşında stres her türlü rahtsızlıkta ilk sırada yer almaktadır.Stres ile başa çıkamayan ve sorunlar yaşayan kişiler psikolojik olarak yeme eğilimin rahatlattığını düşünür.

Burada yapılması gereken kendinize farklı çözümler aramanızdır. Yeme eğiliminden ziyade sosyal çevrede kişilerle konuşma paylaşımlarında bulunarak rahatlamaya çalışın. Duygusal olarak mutluluk hormonlarını harekete geçiren şeker bu durumu tetiklemektedir. En azından aza indirgeyerek bununla başa çıkabilir ve mutlu olmak adına sosyal aktivelilerinizi artırabilirsiniz.

Kişinin vücudundan hoşnutsuz olması iradenin çıtasını indirmekte ve zaten neyse ne düşüncesiyle yemeye itmektedir. Yani gene teselliyi yemek yemede aramaktadır. Her şeyden önce başkalarının vucut ölçüleri ile kendi vucut ölçülerini kıyaslamak büsbütün kişiyi çıkmaza sokabilir. Böyle bir bakış açısı içerisinde olan kişi daha çok yeme arzusuna kendisini itebilir.

Ya hep ya hiç düşüncesi kişiyi olumsuz etkiler ve hiç kavramında karar vermesine neden olur. Sağlıklı bir vucut ile var olabilme kavramını şişman ya da zayıf diye nitelendirmemelidir. Bütün besinlerden birden bire kendini men eden kişi bir süre sonra bu durumdan hastalanacak ve zayıflama için yapılan her türlü yolun kendisini hasta ettiği düşüncesini taşıyarak büsbütün yemek yeme arzusunda olacaktır.

Sizi zayıflatan ve metabolizmayı zayıflatan besini tanıdıktan sonra sürekli aynı besin üzerinde durmak yanlıştır. Çünkü vucut belirli bir süre sonra bu besine alışacak ve reaksiyon göstermeyecektir. Her besininden tatmalı ve zayıflama sürecinin devamını sağlamak adına vücuda azar azar yüklenilmelidir.

Zayıflama konusunda diyete başlamadan önce zayıflamayı, diyeti, kişiye etkilerini, yapılması gerekenleri ve uzak durulması gerekenleri öğrenmek adına kişi bilgi arayışında olmalıdır. Ve gerekirse bir diyetisyen ile bütün bilgileri bilinçli bir şekilde öğrenip yola başlaması en doğru seçenek olacaktır.

Etiketler :

Benzer Yazılar

Soğuk havalarda yüz felcine dikkat edin
Yüz felci geçirme durumunda göz kapağı kapatılamaz, dudakların kenarları aşağı sarkar, alnın gerginleşmesi gerçekleşir.Yüz felci geçirme durumlarında hastaların iyileşme durumları farklılık gösterebilir.Bir insanda yüz felcinin iyileşme olasılığı %80′ninde 15-20 gün sürerken, %10′unun iyileşme olasıl...
Varis Oluşumu İçin Doğal Yöntemler
Varis; önemli bir sağlık sorunu olarak birçok kişide günümüzde görülebilmektedir. Varisten kurtulmak için ilk olarak yapılması gerekenler, damarların üzerindeki baskıyı azaltmak olmaktadır. Basit yaşam tarzı değişiklikleri ile damarların üzerindeki bu baskıyı azaltmak ve büyük ölçüde damarların katlandığ...
Yaprak Porselen
Yaprak porselen; dişlerin sadece ön yüzlerinden tırnak kalınlığı kadar doku kaldırılması ve daha sonra dişlerin kesilmesinden sonra belirli bir ölçü alınarak, gerekli porselenin yapıştırılması sonucu elde edilmektedir. Bu işlem esnasında bir anestezi veya uyuşturma gerekmemektedir. Çünkü yaprak porselen esnasın...

Yorumlar