Kişisel Site

Kilo Verirken Kişideki Psikolojik Durum

12 Aralık 2013 | Yazar: admin | Henüz yorum yapılmamış | 352 views Görüntülenme

Yaşadığınız süreçte nasıl ki her durumumuzu etkilen bir kavramsa psikoloji, zayıflama çabasında iken de karşımıza fazlasıyla çıkmaktadır. Hatta birçoğumuz bu durumla farkında olmadan bir iç çekişme yani mücadele halinde oluruz.

Bu yaşanılan psikolojik durumu aşmak adına kendi kendinizi sık sık telkin edebilir ve oluşmasına daha oluşma esnasında iken yok edebilirsiniz. Bu durumu atlatabilmek ya da zayıflarken psikolojimizi düzende tutmak adına yapılacak olan birkaç basit yöntem vardır.

Gün boyu yaptığımız rejimin motivasyonu bozmaya çalışan yeme hissinin oluşturacağı psikolojik düşünceleri öncelikle beynimizde sonlandırmamız gerekiyor. Bunun içinde içimizdeki bizi dürtükleyen açlık hissi anında bulunduğumuz sosyal hayat içerisindeki günlük aktivitelerimizin sayısını artırabilir ve beynimizi farklı bir şekilde yönlendirebiliriz.

Yaptığımız rejimde belirlediğimiz yeme miktarının az olduğu düşüncesinden emin olmalı ve kendimizce çareler bulmalıyız. Eğer ki koyduğunuz tabak büyüklüğü miktarı daha küçük gösteriyorsa tabağa yaymalı ya da daha küçük bir tabakta yemeği yememiz gerekmektedir. Eğer ki küçük tabak düşüncesi de sizi rahatsız ediyorsa ikiye bölerek başka bir küçük tabağa bölerek gözümün çok görmesini sağlayabiliriz. Çünkü burada öncelik mide doyumundan ziyade göz doyması ve tatmin olmasıdır.

Yemek yemeğe başlamadan önce içinizde devamlı sizi yoklayan sesinize kulak verin ve cevabınızı gene içinizde dile getirin. Yediğiniz yemeğin sizi doyuma ulaştıracağına inanın ve yemeğin önce kokusunu içinize çekerek tatminkâr kılın. Her devasında menünüzü sabit kılmayıp değiştirin ve hafta boyunca bir listeyi dolabınıza yapıştırın. Yapmış olduğunuz bu düzen sizi yapmış olduğunuz zayıflama adı altındaki rejim kavramından sıyırarak günlük yapmanız gereken bir iş olarak algılamanızı sağlayarak rahatlatacaktır.

Kendinize bir hedef belirleyin ve çıtayı azdan çoğa doğru her hafta yükseltin. Fakat basamakları merdiven gibi düşünüp onar onar değil vücudunuzun yapmış olduğu rejime cevap verdiği yönde ya ikişer ikişer ya da birer birer yükseltin. Belirlenen çıtada önemli olan hüsrana değil hedefe ulaşmaktır. Unutmayın ki dikkat etmemiz gereken şey psikolojimizi dengede tutabilmektir.

Evinizde bir tartı bulundurun. Fakat bu tartıya her gün değil hafta da bir listenizi her değiştiğinizde çıkın. Her gün yaptığınız tartılma olayı sizi gerer ve işe yaramıyor düşüncesine iterek psikolojinizi olumsuz yönde etkiler. Hafta bir kullanmanız sizi daha çok gayrete ve bu gayret sonucunda meraka iterek daha çok yemden uzaklaşmanızı sağlar. Ve her hafta elde ettiğiniz başarı sonunda kendinizi ödüllendirerek fazlaya kaçmadan esneklik sağlayarak en çok yemek istediğiniz besini seçerek ödüllendirin. Ama bu ödüllendirmede miktara ve azlığına özen gösterin.

Hangi durumlarda yeme eğiliminde bulunduğunuzu anlamak adına kendinizi yoklayın ve frenler belirleyin. Kimi insanlar sinirlenip öfkelendiğinde, kimi insanlar kendilerini mutsuz hissettiklerinde kimileri ise tam tersi bir durum olan mutlu olma hisleri arasında yemek yemeyi tercih eder. Bu durumlar psikolojik bir rahatlama teşkil ettiğinden yeme öğünler haricinde gerçekleşmektedir. Dikkat edilmesi hangi anlarda yemek yeme ile baş başa kalmak istediğini bulmak ve farklı bir yönde kendimizi yönlendirmemizdir.

Eğer ki sosyal çevrede kendimizi rahatlatabiliyorsak hemen bir arkadaşta soluk alarak çenemizi yemek eğilimde değil konuşma eğiliminde rahatlatmalıyız. Ya da elimize aldığımız bir kitabı okuyarak beynimizin sinyal verdiği yeme duygusunu başka duygulara itebilir ve rahatlama sağlayabiliriz. Yapacağımız ev içerisindeki temizlik yöntemi en basit ve zevk verenidir. Üstelik bedenin harekette olmasını sağlar. Böylece psikolojik olarak kendinizde bir rahatlama sağlamış olur ve yemek yeme ile kendiniz avutmaktan kurtulmuş olursunuz.

Düzenli olarak kendinize zaman ayırın ve kendinizle her defasında bir tanışma faslı yaşayın. Bu zaman zarfında içsel sorularınıza cevap bulmaya çalışın ve yapılan rejim karşında olumsuzluklarla olumlulukları kıyaslayın. Bu kıyas sonucunda olumsuzluklardan sıyrılmak adına neler yapabileceğinizi düşünün. Aynaya sık sık bakın. Her ayna bakışınızda değişen vucut şeklinizi beğenin. Ve değişmeyen yönlerinde değişeceğine inanmak gülümseyin.

Unutmayın ki her şeyden önce kişinin yaptığı işte başarılı olabilmesi için kendisini tanıması ve bu tanıma sonucunda mutlu olmasını becerebilmesidir.

Etiketler :

Benzer Yazılar

Soğuk havalarda yüz felcine dikkat edin
Yüz felci geçirme durumunda göz kapağı kapatılamaz, dudakların kenarları aşağı sarkar, alnın gerginleşmesi gerçekleşir.Yüz felci geçirme durumlarında hastaların iyileşme durumları farklılık gösterebilir.Bir insanda yüz felcinin iyileşme olasılığı %80′ninde 15-20 gün sürerken, %10′unun iyileşme olasıl...
Varis Oluşumu İçin Doğal Yöntemler
Varis; önemli bir sağlık sorunu olarak birçok kişide günümüzde görülebilmektedir. Varisten kurtulmak için ilk olarak yapılması gerekenler, damarların üzerindeki baskıyı azaltmak olmaktadır. Basit yaşam tarzı değişiklikleri ile damarların üzerindeki bu baskıyı azaltmak ve büyük ölçüde damarların katlandığ...
Yaprak Porselen
Yaprak porselen; dişlerin sadece ön yüzlerinden tırnak kalınlığı kadar doku kaldırılması ve daha sonra dişlerin kesilmesinden sonra belirli bir ölçü alınarak, gerekli porselenin yapıştırılması sonucu elde edilmektedir. Bu işlem esnasında bir anestezi veya uyuşturma gerekmemektedir. Çünkü yaprak porselen esnasın...

Yorumlar