Kişisel Site

İlişkide Sadakat

11 Aralık 2013 | Yazar: admin | 1 Yorum Yapılmış | 536 views Görüntülenme

İlişkilerin devamı ya da sağlıklı olarak ilerlemesi için sadakat olmazsa olmazlarındandır. Sadakat kişinin hem kendisine hem de bağlı olduğu kişiye gösterdiği saygıdır. Kurulan bir birliktelikte ister sonu evlilikle sonuçlandırılsın,isterde adı flört olsun,kişilerin kabullenemediği ve ilişkiyi çökeltiye uğratan sadakatin yok olmasıdır.

Sadakat, içten bağlılık, sağlam güçlü dostluk anlamlarını ifade eder.Peki bu ifade ilişkilerin neresindedir,ya da neresinde var olmalıdır.Kişiler bir araya geldiğinde bir paylaşım için birliktelik yaşamak isterler.Ve özelidir.Özel kapsamında var olması nedeni ilede her şey kişiye ve karşıdakine özeldir.Kişilerin paylaşımları bağlı olduğu kişilerle sosyal hayatta selam verdiği bir çok kişiden farklı paylaşımlardır.Bu paylaşımlar kimi zaman hüzün,kimi zana sevinçtir.Adı her ne olursa olsun o iki kişinin arasındaki özeldir.

Eğer bir kişiye bağlı iseniz o kişinin maddi ve manevi sorumluluğunu omuzlarınıza almışsınız demektir. Ve manevi bazında kaşan duygular vardır ki, hayata öyle zamanlar olur ki bakış açısını değiştirir ve hatta kişinin hayatına yön verir. İlişkide sadakati sağlamak için kişilerin birbirlerini duygu his yönünden doyuma ulaştırması mutlak bir gerçektir. Bu gerçek dışına çıkıldığı anda yani az yada fazla yaşanan hislerde kişi istem dışı da olsa farklı bir bakış aramaktadır. Özellikle evliliklerde sadakat evliliğin sonsuzluğunu kılacak olan tek öğedir. Kişiler arasındaki sadakatsizlik hem karşıdaki kişinin duygularının yıkımına hem de gururuna dokunmaktadır. Çünkü sadakatsizlik evlilikte özel olan paylaşımların bir başka yani üçüncü şahısla paylaşım manasını çoğu kez ifade eder.

Böyle bir durumda kişi kendisini hemen yargılamalı eksik ya da yanlış ne varsa hayatından çıkarmalıdır. Yıkım aşamasındaki sadakatsizlikleri kişin elbette ki af etme kavramlarının arasına taşıması oldukça güçtür. Yapılan bütün mücadelelere rağmen bir çıkış kapısı bulunamıyorsa sonuç maalesef ki yuvanın dağılmasına neden olur.

Sadakat sadece evlilik kavramında var değildir elbetteki. Sosyal çevrede edindiğimiz bireylerde de aranan en belirgin özellik sadakatir. Yani güvenli bir paylaşım ve güvenli bir dostluktur. duyguya sadakatsizlik kavramını hiç duydunuz mu bilemiyorum ama var olan ve kişilerin en çok karşılaştığı sorun dur. Duygularınıza ve hislerine verilen en büyük darbedir sadakatsizlik. Aslında kişi beyni ve bedeni ile bu sadakatsizlik düşüncesini gerçekleştirse de aslında sadakatsizlik sizin duygularınıza yapılmıştır. Çünkü siz karşıdakinin duygularına saygı ve özveri taşıyıp özel olarak saklamanıza karşın yapılanlar duyguya hisse ihanettir. Sadakatsizliğin paralel adına ihanet denir toplumumuzda.

İlk etapta dış görünüşü ile etkilendiğiniz kişinin pek de duygu yaşamının önemsemez ve hayatınıza alırsınız. Bu hayata alma sonucunda kişinin farkında olmadığınız duygu ve yönleri ile tanışırsınız. Zıt karakterdeki kişilerin fikir alış verişleri daha güçtür. Bu iletişim kopukluğu ile de kişilerdeki soğuma duygusu harekete geçer. Ve belli bir zaman zarfından sonra bu kişi ile bağların kopmasını istersiniz. Kopamayan bağlar sonucunda ise kişi bir arayışa geçer.
Çünkü eksik hisler vardır ve bu eksiklikleri kendinizce tamamlamaya çalışırsınız. Sadakatsizlik söz konusu olduğunda bir yandan da sizi rahatsız eden vicdan ile boğuşmak zorunda kalırsınız.

Kişinin hem kendi dünyasında fazla zarar görmemesi ve karşıdaki kişinin de duygu his yapısıyla oynamak adına sadakatsizlik başlangıcını sezdiğiniz anda ya çözüm bulmaya çalışmalı ki buda iletişim ile olur, ya da olmayacağı kanışsında olduğunuz iletişimi anında bitirmelisiniz. Böylece her iki taraf da yara almadan olayı kendi dünyalarında aşmaya çalışmış olurlar.

Etiketler :

Benzer Yazılar

elektironik-sigaranin-zararlari
Sigara kullanıcılarının gerçek sigaralardan kurtulmaları için özel bir formül ile yurtdışında geliştirilmiş olan elektronik sigara; bilim adamları tarafından ince elenip sık dokunarak hazırlanmış bir üründür. İnsanların sigaradan uzaklaşmalarına yardımcı olarak formülü ve yapısıyla dikkat çeken elektronik...
Nano Hair
Sarımsak yağı, argan yağı, üzüm çekirdeği yağı ve badem yağı karışımı ile elde edilen ve özel bir formülü bulunan tamamen bitki özlü Nano Hair şampuan; saç sorunları bulunan insanlara muhteşem öneriler sunuyor. Saç bakımında etkin bir rol oynayan şampuan bu şampuan ile saç dökülmesine ve oluşan kellik p...
Canlı Radyo
Eskiden radyolara olan rağbet, daha sonra yerini televizyona ve sonrasında da internete bırakarak, adeta unutulmaya yüz tutar bir hale geldi. Neticesinde de 20 sene öncesine kadar büyük bir ilgi ve merakla takip edilen radyolar; artık evlerimizin bir köşesinde tozlu bir hal almaya başladı. Artık radyolara olan rağbetin düş...

Yorumlar

  1. Ute diyor ki:

    eşimleyken aklım hep eski sevgilime takılıyor ben kendimi eşime bağlamak istiyorum aklım fikrim herşeyim eşimde olsun istiyorum onu çok sevmek ondan başka hiç bişey görmek istemiyorum lütfen yardımcı olun..