Kişisel Site

Hamilelikte Beslenme

11 Aralık 2013 | Yazar: admin | Henüz yorum yapılmamış | 408 views Görüntülenme

Hamilelik ile değişen bir vücuda ve yeme şekline sahip oluruz. Hamile kalan kişinin yeme gerek simleri diğer kişilere göre değişiklik göstermektedir. Farkedilen en belirgin özellik fazla yemek yeme isteğidir. Hamilelik süresinde anne karnında annenin yedikleri ile beslenen bebek gelişimini tamamlamaktadır. Burda anne adaylarının dikkat etmesi gereken ilk şey alması gereken vitaminleri alırken aşırıya kaçarak fazla bir kilo alımı ile karşılaşmak zorunda kalmamalarıdır.

Fazla yeme arzularına değil yenilmesi gereken besinleri dikkate almalı ve vitamin olarak güç deposu oluşturmaktır. Hamile olan kişilerin ilaç kullanımları kısıtlı olması nedeni ile besinlerle vitamin alımını tamamlamalı ve güçsüz düşecek olan bir bedeni muhafaza etmektir.

Hamileliğin ilk anlarında değişen hormonlar nedeni ile vucut ilk etapta besinleri kabul etmez ve bulantı şeklinde reaksiyon gösterir. Bu bulantılar nedeni ile anne adayı besinleri almakta zorlanır. İstem dışı da olsa anne adayı bir endişeye kapılır. Fakat bu endişe oldukça yersizdir. Ve bulantılar bebeğinizin sağlıklı gelişim sürecinde var olduğunun bir göstergesidir. Bulantıların geçme dönemi kişiden kişiye değişkenlik göstermekte ve kiminde kısa kiminde de uzun dönem var olmaktadır. Bu bulantılar döneminde ne şekil bulantılarınızın var olduğunu keşfetmeniz size oldukça yardımcı olur ve almanız gereken besinleri kolayca almış olabilirsiniz.

Hamilelik döneminde yenilen yemeğin miktarı önemsizdir. Kimi anne adayları ne kadar çok yemek tüketirse bebeğin o kadar çok sağlıklı olacağı düşüncesindedir. Bu tamamen yanlış bir düşüncedir. Önemli olan ne kadar yediğiniz değil, ne kadar besin aldığınızdır. Bebek gelişimini tamamlarken sizlerinde vucut dengeniz adına almanız gereken besinleri almanız gerekmektedir. Normal seyrinde devam eden bir gebelikte kendi vucut ihtiyaçlarının dışında bebeğin alması besinler sonucunda kişinin alması gereken kilo 10-12 kg arasında değişkenlik göstermektedir. Alması gereken enerji miktarı 300,500mg kalsiyum,20 gr protein,20 gr da demirdir.

Kalsiyum, kalsiyum içeren besinler tüketilmelidir. Bunlar süt ve süt ürünleri ve yeşil sebzelerdir. Bazı gebeliklerde süt tüketimi mideyi rahatsız etmektedir. Bu durumda süt yerine tamamlaması açısından yoğurt tüketimine dikkat edilmelidir. Yeteri kadar kalsiyum ihtiyacınızı tamamlamadığınız takdirde bebek bu alımı tamamlamak adına diş ve kemiklerden faydalanacaktır. Genelliklede hamilelikten sonra duyulan şikâyetlerden biri annenin yok olan dişleridir. Bu ürünleri tüketirken dikkat edilmesi gereken en önemli şey, hijyen bakımından temizlik arz etmesidir. Dikkat edilmediği takdirde tifo, Brucela vb. rahatsızlıklarla karşılaşabiliriz.

Proteinler, Proteinler olarak, et ve et ürünleri, yumurta, baklagiller ve balık tüketimine dikkat edilmelidir. Protein gereksimi ile bebek gelişimde zekâ kapsamında etki etmekte ve kemik yapısını güçlendirmektedir. Özellikle omega3 ve omega6 içeriğini daha çok barındırarak balık haftada 3 kez tüketilmeye özen gösterilmelidir. Et tüketiminde dikkat edilmesi gereken husus ise yağ fazla içermemesi ve pişme kıvamının iyi olmasıdır. Çig et tüketimi bebekte çeşitli sağlık rahatsızlıklarına ve annede erken doğuma sebebiyet vermektedir. Yenilen besinlerin taze ve organik olmasına dikkat edilmelidir.

Demir, kan yapıcı besinler tüketilmeye özen gösterilmelidir. Çünkü demir eksikliği sonucunda hamile adayı olan annede, sürekli bir halsizlik, üşüme, yorgunluk ve uyuma artışı gözlenir. Bunun sonucunda ise bebeğin rahim içerisinde ki gelişiminde duraksama ve dolayısıyla da ölü doğuma dahi sebebiyet vermektedir. Besinlerden fazlasıyla elde edilemeyen demir ihtiyacını gidermek adına hamile adayı annelere takviye olarak demir hapları verilmektedir. Demir haplarında dikkat edilmesi gereken tek şey süt ile içiminin gerçekleştirilmemesidir. Süt demirin emilimini azaltır ve etkisini yok eder. Eksik alınan demir doğum sonrası lohusalık döneminin de zorluklar yaşanmasına sebebiyet verir.

C Vitamini, çeşitli rahatsızlıklara kalkan olan C vitamini hamilelik döneminde oldukça önemlidir. Demirin enzimleşmesinde en büyük yardımcı vitaminlerdir. Bu vitaminlerin içerdiği değerlere göre bebeğin birçok gelişim noktasında kilit haline gelir. Özellikle zekâ gelişinin etkilemektedir. C vitamini tüketirken dikkat edilmesi gereke en önemli nokta organik olarak tüketilmesidir. Katkı maddesi bulunan ve hap şeklinde tüketilen vitaminler sağlık açısından pek de kullanımı doğru değildir.

Folik Asit, alınması gereken en önemli besinlerden biridir. Çünkü bebeğin sinir sistemi gelişiminde B9 vitaminin olması gerekmektedir. folik asit vücutta depolanamadığından dolayı özellikle gebeliğin ilk haftalarından itibaren ilaç şeklinde kullanılmaktadır. Daha çok sebzelerde bulunan folik asit pişirilme sonucu bu değerini yitirmektedir. Folik asit eksikliği sonucunda bebekte geri döşümü olmayan sağlık sorunları ile karşılaşılır. Fazlasıyla folik asit eksikliği olan anne adayları gebelikten 3 ay önce bu alımı başlatmalıdırlar.

Etiketler :

Benzer Yazılar

Soğuk havalarda yüz felcine dikkat edin
Yüz felci geçirme durumunda göz kapağı kapatılamaz, dudakların kenarları aşağı sarkar, alnın gerginleşmesi gerçekleşir.Yüz felci geçirme durumlarında hastaların iyileşme durumları farklılık gösterebilir.Bir insanda yüz felcinin iyileşme olasılığı %80′ninde 15-20 gün sürerken, %10′unun iyileşme olasıl...
Varis Oluşumu İçin Doğal Yöntemler
Varis; önemli bir sağlık sorunu olarak birçok kişide günümüzde görülebilmektedir. Varisten kurtulmak için ilk olarak yapılması gerekenler, damarların üzerindeki baskıyı azaltmak olmaktadır. Basit yaşam tarzı değişiklikleri ile damarların üzerindeki bu baskıyı azaltmak ve büyük ölçüde damarların katlandığ...
Yaprak Porselen
Yaprak porselen; dişlerin sadece ön yüzlerinden tırnak kalınlığı kadar doku kaldırılması ve daha sonra dişlerin kesilmesinden sonra belirli bir ölçü alınarak, gerekli porselenin yapıştırılması sonucu elde edilmektedir. Bu işlem esnasında bir anestezi veya uyuşturma gerekmemektedir. Çünkü yaprak porselen esnasın...

Yorumlar