Kişisel Site

Erkek Kadına Saygıyı Anneden Öğrenir

10 Aralık 2013 | Yazar: admin | Henüz yorum yapılmamış | 425 views Görüntülenme

Geleceğin eş ve baba adayları annelerin ellerinde yoğrulup, şekil alıyorlar. Anneler oğullarını geleceğe hazırlarken iyi bir iş edinmeleri yönünde gayret sarf edip her daim bıktıran nasihatlerle iyi bir eş olma adına bilgilerini aktarıyorlar.

Peki, neden anne? Oysaki model alınması gereken baba değil midir? Bu sorunun cevabını bulabilmek için çok eskilere uzanan yani tarihe doğru birkaç satırda olsa yol alalım. Osmanlı Devrindeki şehzadelerin eğitimlerinde anneleri de bulunmaktadır. Bu onun ruh terbiyesi ve psikolojik eğitimi için son derece gerekli görülmüş ve eğitim veren hocaların yanında anneleri de bulunmuştur.

Erkek çocuğu tıpkı kız çocuğu gibi dünyaya gözlerini annesinin göğsünde açar. Ve tıpkı kız çocuğu gibi kendi ihtiyaçlarını kendisi giderebilene kadar anne hep yanında var olmak durumundadır. Baba sadece bir modeldir. Erkek çocuk babadan sadece yeterlilik duygusu edinir. Annede ise bir ömür boyu hayatına yön vermesine neden olacak her duyguyu alır. Bunların başında da özgüven gelir.

Küçük yaşlarda özellikle erkek çocuğuna anne tarafından ekilen bazı duygular vardır ki, ileriki hayatında eş olarak hayatına alacak kişiye davranışlarını kapsamaktadır. Davranışlarını kontrol altına alıp sinir hâkimiyetini becerebilme, edep ve iffet kavramlarını muhafaza etmenin önemi gibi.

Bunun bilincinde olmadan her şeyiyle dört dörtlük yetiştirilen bir erkek evlat ilerde ailesini mutsuz eder, huzursuz bir aile ortamında huzursuz bir eş ve evlat yaşantısı söz konusu olur. Ufak bir detay büyük bir detay yaşamaya neden olur.

Anne erkek çocuğunun örnek alması gerektiği anlarda eşiyle sıkıntılı olsa dahi yanlış örnekler teşkil etmemek adına birçok şeye göz yumar ve davranılması gerektiği gibi davranır. Erkek çocuk ailede annesi ile özdeşir ve davranışlarını örnek almadan önce süzgeçten geçirir. Yani en ufak bir hayata yer söz konusu değildir.

Anne ile erkek çocuğu arasında olumlu iletişim kurabilenler ilerde evlatlarının karşı cinse duyduğu hisler paralel olarak yansıyacaktır. İyi bir iletişimi olan anne ve erkek çocukta çocuğun büyümesi ve yuva kurma adına attığı adımda eşini sadece bir cinsel obje olarak görmeyecek ve hayatı paylaşan, duyguları olan, ortak kararlarla eksikliklerin giderileceği bilen ve saygıda kusur olmayan saygın bir eş vasıflarını taşıyacaktır.

Anne kadına saygı konusunda erkekeğe en güzel örnektir. Kadına şiddet uygulayan bir aile bireyi her nekadar erkek çocuğuna şiddeti benimsetmiş gibi görünse de burada anne devreye girer. Ve şiddet gören annesi olduğundan dolayı merhamet duygusu daha fazla oluşmaya başlar. Öfke duygusunu bastıran annedir.

Anneden eğitim alan bir erkek yuva kurduğu anda annesini temsil edecektir. eğer ki anneden gördüğü yardımlaşma duygusu var ise eşine evde yardım duygusunu esirgemeyecek ve bunu yapmakla incinen bir Gurura sahip olmayacağını bilir. Sık sık ifade edilen sevgi sözcüğü erkek de ne kadar çok yer edinilirse ve kendisi bu söylevi her duyduğunda yüreği okşanıyorsa, ilerde bunu hazım sayacak ve eşinin yüreğini okşaması konusunda başarılı olacaktır.

Fakat unutulmaması gereken hassas nokta anne erkek çocuğunun üzerinden elini çekmesi gerektiği anı ve erkeğinde artık anne değil eş kavramıyla bütünleşmesi gerektiğini anlaması çizgisidir. Sağlıklı bir anne erkek ilişkisi bunu fark ettiği anda kabullenmesi de kolay ve sağlıklı olacaktır.

Etiketler :

Benzer Yazılar

elektironik-sigaranin-zararlari
Sigara kullanıcılarının gerçek sigaralardan kurtulmaları için özel bir formül ile yurtdışında geliştirilmiş olan elektronik sigara; bilim adamları tarafından ince elenip sık dokunarak hazırlanmış bir üründür. İnsanların sigaradan uzaklaşmalarına yardımcı olarak formülü ve yapısıyla dikkat çeken elektronik...
Nano Hair
Sarımsak yağı, argan yağı, üzüm çekirdeği yağı ve badem yağı karışımı ile elde edilen ve özel bir formülü bulunan tamamen bitki özlü Nano Hair şampuan; saç sorunları bulunan insanlara muhteşem öneriler sunuyor. Saç bakımında etkin bir rol oynayan şampuan bu şampuan ile saç dökülmesine ve oluşan kellik p...
Canlı Radyo
Eskiden radyolara olan rağbet, daha sonra yerini televizyona ve sonrasında da internete bırakarak, adeta unutulmaya yüz tutar bir hale geldi. Neticesinde de 20 sene öncesine kadar büyük bir ilgi ve merakla takip edilen radyolar; artık evlerimizin bir köşesinde tozlu bir hal almaya başladı. Artık radyolara olan rağbetin düş...

Yorumlar