Kişisel Site

Elektronik Sigara Zararlı Mı?

22 Ocak 2014 | Yazar: admin | Henüz yorum yapılmamış | 1.055 views Görüntülenme

Sigara kullanıcılarının gerçek sigaralardan kurtulmaları için özel bir formül ile yurtdışında geliştirilmiş olan elektronik sigara; bilim adamları tarafından ince elenip sık dokunarak hazırlanmış bir üründür. İnsanların sigaradan uzaklaşmalarına yardımcı olarak formülü ve yapısıyla dikkat çeken elektronik sigaralar; aşırıya kaçılmaması durumunda hiçbir sağlık sorununu da bünyesinde barındırmıyor. Gerçek sigaralarla birçok benzerliği bulunan elektronik sigaraların özellikle yapı itibariyle gerçek sigaralarla çok yakın bir benzerlik göstermesi dikkat çeken en önemli nokta oluyor. Yapısı itibariyle gerçek sigara benzeyen elektronik sigaraların ucunda yanan köz de gerçek sigaralarda uç kısmında yakıldığında ateşlenen, nefes çekildiğinde körüklenen ve bırakıldığında ise sönen yapıyı andırıyor. Böylece görsel olarak da sigara kullanıcılarına gerçek sigara içiyormuş hissi sunarak, gerçek sigaralardan kolay bir şekilde uzaklaşmalarına yardımcı oluyor.

Gerçek sigaralarla birçok benzerliği bulunan ve gerçek sigaralardan kazanılan alışkanlıklara devam ederek, insanların sigara kullanımından uzaklaşmalarına yardımcı olan elektronik sigaralar; bu yönüyle satılmaya başladıktan kısa bir süre sonra, beklendiğinden daha fazla rağbet gördü. Türkiye’de de internet üzerinden online olarak satışı yapılmakta olan elektronik sigaralar, sigara kullanıcılarıyla buluşuyor. Bakalım elektronik sigara ile gerçek sigara arasındaki ortak noktalar nelermiş?

• Öncelikle elektronik sigaralar, yapıları itibariyle gerçek sigaralarla yüzde yüze yakın bir benzerlik gösteriyor. Elektronik sigarayı ilk elinize aldığınızda ve kullanmaya başladığınızda bunu siz de gözlerinizle göreceksiniz.

• Elektronik sigaralar, gerçek sigaralardan kazanılan ve bir türlü vazgeçilemeyen ve bu nedenle de sigara bırakma olayında insanları bir hayli zorlayan el, ağız ve dudak alışkanlıklarını da bünyesinde barındırıyor. Bu sayede insanlar gerçek sigaradan edindikleri alışkanlıklara devam etme fırsatına sahip olarak, kolay bir biçimde gerçek sigaralardan uzaklaşarak, elektronik sigaralara yönelebiliyorlar.

• Gerçek sigaraların insanların istedikleri zaman yakıp, tüketebilmesi özelliği; teknolojik aletlerle elektronik sigaralarla da sağlanıyor. Birçok farklı şarj aparatı ile her ortama uyum sağlayan ve pil ömrü de 2 saat kadar gidebilen elektronik sigaralar bu sayede insanların gerçek sigaralarda olduğu gibi geniş kullanım imkanlarına sahip olmalarına yardımcı oluyor.

Gerçek sigaralarla birçok açıdan benzerliği bulunan elektronik sigaraların bünyelerinde kendilerine özgü özellikleri ve ürün ile birlikte satın aldığınızda kullanabileceğiniz birçok aparat da yer alıyor. Her ortama uyum sağlayan yapısı ile dikkat çeken elektronik sigaralar, farklı dozlarda nikotin ihtiyacını karşılamak üzere bu avantajı da bünyesinde barındırıyor ve sigara kullanıcılarını bağımlı kılan nikotin ihtiyacını da gereken düzeyde karşılıyor. Elektronik sigaralarla bu kadar benzerlik gösteren ve kendini özgü bazı özellikleri de bulunan elektronik sigaralar, insan sağlığına zararlı mı?

Elektronik sigaralar insan sağlığına hiçbir zarar teşkil etmemekte ve aynı zamanda sigara kullanıcılarının etrafında bulunan insanlara da hiçbir şekilde kötü bir etki oluşturmamaktadır. Zaten bu yönüyle sigaralardan ayrılan ve onun dışında benzerlikleri hemen hemen aynı olan elektronik sigaralarda, birçok alanda olduğu gibi aşırıya kaçılmaması büyük önem taşımaktadır. Dikkatli bir şekilde tüketilmesi durumunda insan sağlığına hiçbir zararı bulunmayan elektronik sigaralar; temiz bir çevre ve temiz bir toplum olgularının meydana gelebilmesi için üretilmiş ve gerçek sigaralardan insanların kurtulmalarına yardımcı olan bir ürün olarak dikkat çekmektedir.

Elektronik Sigara zararlı mı sorusu aslında elektronik sigaralarında ülkemizde satışa sunulması ile birlikte birçok insanın sorduğu bir soru olmaktadır. Aşırıya kaçılmaması durumunda elektronik sigaralar insan sağlığına hiçbir olumsuz etki yapmamaktadır. Bir de bu soruyu soranlara şunu söylemek gerekir; “sizin içtiğiniz sigaranın bir ton zararı var, içerisinde fare zehrine kadar bir ton zararlı madde var ve sonucu ölüme kadar giden ciddi sonuçlara yol açan etkileri var”, ama yine de içiyorsunuz. Yani bu kadar zararı olan bir şeyden kurtulmak için elektronik sigaraları denemeye değmez mi?

Etiketler :

Benzer Yazılar

ANDROİD İŞLETİM SİSTEMİNİN ÖZELLİKLERİ
Android işletim istemi, google tarafından geliştirilmiş linux tabanlı bir işletim sistemidir. Mobil cihazlarda kullanılarak başlamıştır. Açık kaynak kodlu bir yapıya sahip olan Android işletim sistemi, üretici ve kullanıcılara büyük kolaylık sağlamaktadır.   Android işletim sistemi sayesinde kullanıcıl...
Nano Hair
Sarımsak yağı, argan yağı, üzüm çekirdeği yağı ve badem yağı karışımı ile elde edilen ve özel bir formülü bulunan tamamen bitki özlü Nano Hair şampuan; saç sorunları bulunan insanlara muhteşem öneriler sunuyor. Saç bakımında etkin bir rol oynayan şampuan bu şampuan ile saç dökülmesine ve oluşan kellik p...
Canlı Radyo
Eskiden radyolara olan rağbet, daha sonra yerini televizyona ve sonrasında da internete bırakarak, adeta unutulmaya yüz tutar bir hale geldi. Neticesinde de 20 sene öncesine kadar büyük bir ilgi ve merakla takip edilen radyolar; artık evlerimizin bir köşesinde tozlu bir hal almaya başladı. Artık radyolara olan rağbetin düş...

Yorumlar