Kişisel Site

Çocukların Para ile Tanışması

10 Aralık 2013 | Yazar: admin | Henüz yorum yapılmamış | 536 views Görüntülenme

Hayatımızı sürdük adına bizimle bütünleşen para, çoğu zaman çocukların dünyasında fark edilemeyen bir önem taşır. Çocuğa zamanlı bir şekilde anlatılan para kavramı gelecekte har vurup harman savurmasını engeller ve sorumluluk çerçevesinde sağlam adımlar atmasına ve dürtü kontrolünü sağlamasına sebep olur.

Para kavramı yetişkinler için bir geçim kaynağı, sorumluluk bilinci olarak benimsenir. Ama çocukların dünyasında para kavramı, bayram harçlıkları, kumbara birikimi, istediğini alabilme yeme özgürlüğü, çok para, az para ya da hiç para anlamlarını taşımaktadır.

Çocuğa verilen para eğitimi çocuğun gelişim sürecini etkileyen bir dönemdir. Kişiliği etkilemekte ve kişiliğin yönlendirilmesinde olumlu ya da olumsuz etkiler oluşturmaktadır. Peki, para ile çocuk hangi yaşta ve nasıl tanıştırılmalıdır? İşte birkaç basit yöntem,

** Bilimsel olarak belirlenen paranın öğrenme yaşı 3 ila 4 yaştır. Bu yaşlarda çocuk para ile tanıştırılmalı ve ne anlam ifade ettiğini ve ne işe yaradığı çocuğun anlayacağı kolay bir dille anlatılmalıdır. Çocuk bu dönemde daha çok sosyal hayatta babanın işe gitmesi ile eve para geldiği arasında kolayca bir bağ kurar ve genellikle para isteme olayını babada dile getirir. Yani bu süreç daha çok baba ile kolay aşılabilecek bir dönem olarak görülebilir.

Okul dönemine başlayan çocuk parayı daha çok ve çabuk anlayabilir. Burda dikkat edilmesi gereken çizgi ise çocuğa yetecek olan miktarı belirleyerek ne azı ne de çoğunun ikram edilmemesidir. Çünkü az para ile çocuk bazı davranış sorunlarına çok para ile de dürtüleri bekleme ve erteleme gibi sorunlarla karşılaştırabilir. Öncelikle günlük harçlık verilmeli ve daha sonra bu harçlık kavramı gene ihtiyacı bilinci doğrultusunda haftalık olarak verilmeldir. Böylece çocuk hafta içerisinde ki para kullanımı dikkate alarak paranın bilincine varacak ve isteklerini ona göre düzene koymasını başaracaktır.

Bu konuda ailelere yardımcı olacak en basit örnek, yapılan alışverişlerdir. Beraber yapılan alışverişlerde çocuğa ayrı bir para verilerek kendi isteklerinin parası doğrultusunda yapması sağlanabilir. Bu durum çocuğun özgüvenini artırır ve ileriki dönemlerde hayata dair alacağı sorumluluklardan kaçmamayı öğretir.

Çocuğunuzun ihtiyacına göre karar kıldığınız miktardan asla taviz vermemeli ve azına ya da çoğuna yönelmemelisiniz. Harçlık adı altında verilmeli ve verirken harçlık terimin ne anlam taşıdığı anlatılmalı ve onun haricinde isteklerine cevap veremeyeceklerini belirtmelidirler anne ve babalar. Çocuğunuza alacağınız bir kumbara ile paranın fuzuli harcanacak bir nesne olmadığını öğretebilir ve biriken paralar ile en sevdiği oyuncağı alarak başarmanın hazzını yaşatabilirsiniz. Buda çocuğa başarmanın önemini ve sonucunun güzelliğini ifade ederki, gelecekte başarı adına atılacak adımlar için oldukta önem taşıyan bir konudur.

Verilen harçlıklar sonucunda çocuk, hesap yapabilme becerisini geliştirir, öz güveninin artmasını sağlar, önde gelen ihtiyaçları anlar ve öncelik tanımayı öğrenir, para biriktirme ise çocukta hedef belirlemeyi, bir amaç gütmeyi ve sonuca ulaşmak için mücadeleyi ve mücadele sonunda başarının hazzını yaşamayı öğretir.

Ailelerin burada yaptığı en büyük yanlışlardan biri çocuk para istediği anda çocuğa param yok cümlesini kurmalarıdır. Çünkü anne ve baba çocuk için önemli bir modeldir. Bu model çocuğa yok cümlesi ile maddi bir sıkıntı endişesi kavramını hissettirerek telaşlanmasına ve değişik düşüncelere kapılarak parayı daha çok önemseyip doyum s-konusunda doyumsuzluğa ulaşmasını sağlar.

Aile bireylerin burada göstereceği hassasiyet kurulan cümlelerin hassaslığıdır. Çocuğa yok olma endişesi yerine, şuan olmaz, biriktirmemiz gerekiyor, ya da şuan onu değil de bunu almamız gerekiyor cümleleri tercih edilmelidir.

Çocuğa en büyük yanlış paranın bir ödül ya da ceza kapsamında kullanılmasıdır. Ödül ve ceza illaki para kapsamında gerçekleştirilmesi gereken bir durum arz ediyorsa alınan hediye ya da alınamayan hediye olarak değerlendirilmeli para kapsamından çıkarılmalıdır. Aksi takdirde kişilik bozukluğuna neden olacak ve çocuk her şeyi para var ya da yok olarak değerlendirecektir.

Unutmayalım ki, maddi değerler geciçi manevi değerler kalıcıdır. Çocuğun manevi değerlere ve desteğe daha çok ihtiyacı vardır.

Benzer Yazılar

elektironik-sigaranin-zararlari
Sigara kullanıcılarının gerçek sigaralardan kurtulmaları için özel bir formül ile yurtdışında geliştirilmiş olan elektronik sigara; bilim adamları tarafından ince elenip sık dokunarak hazırlanmış bir üründür. İnsanların sigaradan uzaklaşmalarına yardımcı olarak formülü ve yapısıyla dikkat çeken elektronik...
Nano Hair
Sarımsak yağı, argan yağı, üzüm çekirdeği yağı ve badem yağı karışımı ile elde edilen ve özel bir formülü bulunan tamamen bitki özlü Nano Hair şampuan; saç sorunları bulunan insanlara muhteşem öneriler sunuyor. Saç bakımında etkin bir rol oynayan şampuan bu şampuan ile saç dökülmesine ve oluşan kellik p...
Canlı Radyo
Eskiden radyolara olan rağbet, daha sonra yerini televizyona ve sonrasında da internete bırakarak, adeta unutulmaya yüz tutar bir hale geldi. Neticesinde de 20 sene öncesine kadar büyük bir ilgi ve merakla takip edilen radyolar; artık evlerimizin bir köşesinde tozlu bir hal almaya başladı. Artık radyolara olan rağbetin düş...

Yorumlar