Kişisel Site

Çocuklarda Utanma ve Çekinme

10 Aralık 2013 | Yazar: admin | Henüz yorum yapılmamış | 662 views Görüntülenme

Hayatımızda bizle beraber doğan ve var olan bir duygumuz vardır ki oda utanma duygusudur. Utanma ve çekinme duygusu kişinin birey olma durumunda kendisini ifade ettiği anda bu ifade ile karşıdaki kişilerin düşünmesini önemseyerek kişide ilgi odağı olma endişesini taşımasıdır. Utanma duygusu korkma ve içine kapanma kavramlarını da kapsamaktadır.

Utanma duygusu kişinin yaşadığı ortama ve etkisinde kaldığı durumlarla bağlantılı olup, bazı kişiler için aşırı, bazı kişiler içinde az yaşanan bir duygudur. Aile içerisinde çocuğun gelişimi sürecinde çok baskı altına alınarak bahsedilen ‘ayıp’cümlesinin çocuk üzerinde oldukça etkisi fazladır.

Bu nedenle çocuğa doğru zamanda ve doğru şekilde bu cümlenin kullanılmasına özen gösterilmelidir. Utanma duygusu kişide genetik olarak bulunan bir duygu olduğundan ömür boyu kişide var olacağının en büyük göstergesidir. Bir ömür boyu var olan bu duygunun kişide yaratacağı olumsuz duyguları yok etmek olamayacağından dolayı, aza indirgemeye çalışmak en doğrusu olacaktır.

Çocukta utanma duygusu kendisini ifade edebilme durumunda ortaya çıkar ve edilemeyen ifadelerde çocuk kaygı, endişe kavramı ile karşı karşıya kalarak içerisinde kaldığı birçok soruya cevap bulmada zorlanır ve nasıl hareket etmesi gerektiği konusunda zorlanır. Bu utanma duygusunun belirtilerindendir.

Çocuk aile içerisinde sosyalleşme adına sorun yaşıyorsa çocuk ifade edebilmede sıkıntı yaşaması ile istem dışı bir çekinme duygusu ile karşı karşıya kalır. Bu durumda çocuk sosyal çevreyi bırakın aile içinde dahi bu durumu aşmayı başaramaz. Ve çocukta bir içe kapanıklık söz konusu olur.

Utanma duygusunu aza indirgeyen gelişme sürecinde kazanılan sosyal güdülenme olgusudur. Çocuk ne kadar erken bu durumu benimser ve sosyal güdülenmede başarılı olursa utanma duygusundan da o kadar çabuk sıyrılmayı başarabilir. Çocuk aile kavramı içerisinde model aldığı anne ve baba duygusu ile destek alabilir ve utanma duygusunu aza indirebilir. Model dememizin sebebi, çocuk gelişim sürecini tamamlayana kadar her türlü bilgiyi daha çok görsel ve dil olarak anne ve babadan alır. Çünkü çocuğun tek inandığı gerçekler anne ve babasıdır. Bu durumda anne ve babaların model oldukları bilincinde olmaları, nasıl davranılması gerektiğini algılamaları gerekmektedir.

Çocuğun var olan utangaçlığını aşması adına, yapılabilecek birkaç basit yöntem vardır. Bunlar,

**Çocuğunuzla daha sık vakit geçirmeye çalışmalı ve oyun anlamında çeşitli konuşmayı geliştirecek oyunlar bulmalı ve oyun hakkında kurduğu cümleler için cesaretlendirilmeli ve bu cesaret sonucunda çocuk mutlaka takdir edilmelidir.

** Bir resim oyunu yapılmalı ve çocuğun resmi kendisi yapması adına cesaretlendirilmelidir. Bu cesaretlenme yapılırken akşam eve gelen babaya yapılan resmin sürpriz olarak gösterileceğini ve babanın buna çok sevinip mutlu olacağı farklı diller ile birkaç kez dile getirilmelidir. Yani önce çocuk sakinlikle kabul ettirilmelidir. Akşam eve gelen babaya büyük bir heyecanla çocuğunuza destek olarak bu sürprizi sunmalı ve sürpriz sonunda desteğinizi ve takdirinizi dile getirmelisiniz.

** Çocuklar ile okuna kitap her derde deva gibi bir unsurdur. Okuduğunuz kitabı utangaçlık adı altında sıkmayan ama sonucu bağlayıcı olan yaşına göre alacağınız bir kitapla, kitabı çocuğunuzun ruh hali durumunu yansıtacak şekilde şekillendirerek dile getirebilir ve utanma duygusunu anlatabilir ve sonunda utanma duygusunun gerekmediğini irdeleyebilirsiniz.

**Yaptığınız işlerde çocuk ile bir paylaşımda bulunabilir ve kendisinin yardımı ile bu işi başardığınızı dile getirebilirsiniz. Bu durum çocukta öz güveni arttırır ve takdir edilme hissi kendini güçlü kılar.

** Çocuk nasıl davranması gerektiğini ya da kurulan cümlelerin anlamlarını bilmediğinden dolayı da çekinme ve utanma hissini yaşayabilir. Sosyalleşebilme adına çocuğunuza anlatma yolu ile birçok zoru kolay kılabilirsiniz. Fakat çocuğu sosyal bir gruba istemediği halde zorunlu kılmanız çocuğu daha farklı sıkıntılar ile karşınıza gelmenize sebebiyet verebilir.

Bilinmeli ki, nasıl ki bebek, bebek kavramından çıkıp çocuk adını alıyorsa çocuk kavramından da sıyrılıp tam anlamıyla sosyal hayatın içinde bir birey olma adına çocukluktan da sıyrılacaktır. Önemli olan topluma ayak uydurmasını bilen, toplum içerisinde sorunsuz bir şekilde emin adımlarla ilerleyen bir birey bırakabilmektir.

Benzer Yazılar

elektironik-sigaranin-zararlari
Sigara kullanıcılarının gerçek sigaralardan kurtulmaları için özel bir formül ile yurtdışında geliştirilmiş olan elektronik sigara; bilim adamları tarafından ince elenip sık dokunarak hazırlanmış bir üründür. İnsanların sigaradan uzaklaşmalarına yardımcı olarak formülü ve yapısıyla dikkat çeken elektronik...
Nano Hair
Sarımsak yağı, argan yağı, üzüm çekirdeği yağı ve badem yağı karışımı ile elde edilen ve özel bir formülü bulunan tamamen bitki özlü Nano Hair şampuan; saç sorunları bulunan insanlara muhteşem öneriler sunuyor. Saç bakımında etkin bir rol oynayan şampuan bu şampuan ile saç dökülmesine ve oluşan kellik p...
Canlı Radyo
Eskiden radyolara olan rağbet, daha sonra yerini televizyona ve sonrasında da internete bırakarak, adeta unutulmaya yüz tutar bir hale geldi. Neticesinde de 20 sene öncesine kadar büyük bir ilgi ve merakla takip edilen radyolar; artık evlerimizin bir köşesinde tozlu bir hal almaya başladı. Artık radyolara olan rağbetin düş...

Yorumlar