Kişisel Site

Çocuklarda Sosyalleşme Becerisi

10 Aralık 2013 | Yazar: admin | Henüz yorum yapılmamış | 534 views Görüntülenme

Çocuk hayat ile mücadele anlamında kazanması gereken en önemli davranışlardan biri de sosyal beceridir. Sosyal beceri çocuklarda ek gıda eylemi ile başlar. Yani artık bebek adı altında olmaktan sıyrılmaya başlar ve çocuk adı altında adlandırılmaya başlar. Çocuk kişiler ile iletişim kurmaya başlar ve düşüncelerini dile getirerek bir birey olduğunu dile getirir.

İlk iletişim anne ile çocuk arasında gelişir. Anne ile çocuk arasındaki günlük iletişim alışverişi ile çocuk kendini geliştirme adına adımlar atmış olur. Basit bir yeme eyleminde bile bu gerçekleştirilebiliyor. Yemek yemek istemeyen bir çocuğun dili ile konuşma şekli, tarzı ile ya da el kol tepkileri ile bu gerçekleşiyor. Aile içinde başlayan duygu ve düşünce ifadeleri sosyal beceriyi oluşturan temel taşlardır.

Aile içerisinde kurulan diyaloglar ne kadar sağlam olursa, çocuk o kadar sosyal çevrede kolay bir beceri ile sosyal beceri bütünlüğünü sağlayabilir. Yapılması gereken ise en basit ama en derin çizgi, çocuğun kendisini ifade edebilesi için fırsatların sık sık tanınmasıdır. Kızgınlık da olsa söylenilen söz yanlışta olsa çocukla boy hizasına bürünerek göz teması şartı ile cümlesi bölünmeden dinlenilmeli ve sorusuna uygun bir dille cevap verilerek cümlenizin bitimine kadar sizin ile göz temasını kesmeden bütünleşmesini sağlamaktır.

Göz temasını çocukla kurmanın ilk şartı ise emzirme döneminde annenin göğsünden süt emen çocuğun gene gözlerine bakarak konuşması ve sevmesidir. Göz temasından kaçınan çocuklar iletişimde sorun yaşar ve ileriki dönelerde psikolojik rahatsızlıklarla karşı karşıya kalır.

Sosyal Beceri aile ortamından sonra çocukların hayatına aldıkları dünyada edindikleri çevre ile sorunsuz kurdukları iletişimdir. Çocukların aile ortamından bir anda başka ortamlarda kendini bulması çocuğa panik olma hissini verebilir ve aileden birini özelliklede anneyi hep yanında arar.

Bir bakıma, diğer kişiler ile iletişimi ve iletişim sonucunda çıkan tepkilere duygu ve düşüncelerin kattığı etkileşimi kolay kılan her beceri sosyal beceridir denebilir. Çocuk elinden alınan bir oyuncağı eğer anne alıyorsa güvende olduğunu bilir ya da annenin doğruluğuna inandığından dolayı tepki vermeyebilir. Fakat bir başka kişinin yani arkadaş adı altındaki kişinin almasına verdiği tepki, öfke ya da üzgün olma ile sonuçlanabilir. Bu bir sosyalleşme becerisine atılan ilk savaşlardan biridir.

Çocuklarda ilk sosyalleşme becerisi, kendini ifade edebilme, olaylar karşında vazgeçmeme, olay sonucunda başardığını bilme, kurduğu cümlelerin sonunu getirebilme, soru sorma ve sorduğu sorulara anlayacağı bir dilde cevap bulabilme ve sonunda teşekkür etmesini bilmesidir.

Buna örnek verecek olursak, eline aldığı bir boyama kitabında öncelikle seçeceği resimde karar kılabilmesi ve renkleri bütünleyip yapamadığını anlasa da vazgeçmeden devam etmesidir. Yaptığı bu buyama esnasında anlamadığı renkleri ya da şekilleri anlayana kadar sormaya devam etmesi, resim bitiminde ise yardımcı olunduğu için bir teşekkür kavramını benimseyerek dile getirebilmesidir.

Sosyal beceride ikinci aşama ise, grup halindeki arkadaş ortamına ayak uydurabilmesi, yapılan birçok oyun adı altındaki eğitici davranışlarda paylaşma kavramını öğrenip, benmerkezcilik dünyasından sıyrılarak çevresindeki kişilerin ve paylaşımlarının kabul etmesi olacaktır. Bir bakıma ortak noktayı bulabilme adına kendini geliştirme çabasıdır.

Çocuğun bu becerileri kazanma aşamasında çocuk ile anne sıkı bir paylaşım içerisinde bulunmalı ve arkadaş kavramı, paylaşma kavramı, kendini karşıdaki kişiye ifade edebilme kavramını benimserken korkulacak ya da endişelenecek bir durumun olmadığı desteği verilerek sık sık çocuk takdir edilmelidir.

Çevre ile iletişimi kolaylaştırıp sosyal beceri kazanma adına sıkıcı ortamlar da değil zevk alacağı ve istenmeden de olsa karşıdaki kişi ile iletişim kurabileceği alanlar tercih edilmelidir. Buna en güzel örnek, çocukların doymak bilmediği parklardır.

Unutmamalı ki, hayatı zor olarak değil, kolay ve zevkli olarak öğrenmeleri hem sizi yormayacak hem de çocuk için sosyalleşme becerisi çok daha kolay aşılanacaktır.

Benzer Yazılar

elektironik-sigaranin-zararlari
Sigara kullanıcılarının gerçek sigaralardan kurtulmaları için özel bir formül ile yurtdışında geliştirilmiş olan elektronik sigara; bilim adamları tarafından ince elenip sık dokunarak hazırlanmış bir üründür. İnsanların sigaradan uzaklaşmalarına yardımcı olarak formülü ve yapısıyla dikkat çeken elektronik...
Nano Hair
Sarımsak yağı, argan yağı, üzüm çekirdeği yağı ve badem yağı karışımı ile elde edilen ve özel bir formülü bulunan tamamen bitki özlü Nano Hair şampuan; saç sorunları bulunan insanlara muhteşem öneriler sunuyor. Saç bakımında etkin bir rol oynayan şampuan bu şampuan ile saç dökülmesine ve oluşan kellik p...
Canlı Radyo
Eskiden radyolara olan rağbet, daha sonra yerini televizyona ve sonrasında da internete bırakarak, adeta unutulmaya yüz tutar bir hale geldi. Neticesinde de 20 sene öncesine kadar büyük bir ilgi ve merakla takip edilen radyolar; artık evlerimizin bir köşesinde tozlu bir hal almaya başladı. Artık radyolara olan rağbetin düş...

Yorumlar