Kişisel Site

Çocuklarda Saygı Oluşumu

9 Aralık 2013 | Yazar: admin | Henüz yorum yapılmamış | 478 views Görüntülenme

Hayatımızı belirli bir düzen çerçevesinde yönlendirir ve bu düzen içerisinde daha iyi şartlarda yaşamak adına şekillendiririz. Bu şekillenmede büyük etki eden toplumsal çevredir. Çevremiz ile kurduğumuz iletişimler sonucunda birçok yön dâhilinde çevre bütünlüğü içerisinde bizlerde var oluruz.

Bu toplumsal çevrede var olmamız ve seçkin bir yerde yer edinebilmemiz için kişiler arasında kurduğumuz iletişimde var olması gereken bir duygu vardır ki oda saygıdır. Saygılı olma duygusu kişide var olması gereken en önemli özelliklerden biridir. Saygı anlamı her ne kadar kültürel farklılıklar ile doğan farklılıklarla başka adlar adı altında yer alsa da sonuç itibariyle saygı kavramının var olmasıdır.

Saygı kişinin kendi duygu iletişimi ile karşıdakinin iletişiminde konulması gereken sınırdır bir bakıma. Kişi karşıdaki kişinin yaşantısında ya da hareket ve davranışlarında müdahale sınırı ya da yorum yapma, yönlendirme sınırını bilmesi demektir.

Çocuk ile saygı asındaki bağ konuşmaya başladığı andan itibaren tatlı bir dokunuşla başlayabilir. Saygı penceresinin açıldığı ilk yer ailedir. Aile içerisinde edinilen saygı sonucunda sosyal çevrede kişiler arasındaki iletişimde yansımasıdır, diyebiliriz. Bir çocuk anne ve baba arasındaki en ufak bir konuşma tarzında dahi saygıyı benimser ve dile getirir. Bu oluşu sağlayan anne ve baba yani ailedir.

Özellikle aile içi çatışmalara ve şiddete şahit olan çocuklar saygı kavramından kopuk olarak büyürler. Çünkü anne ve baba kendi aralarında bir tartışma yaratarak saygı kavramını yitirmiş olurlar. Bir tartışma esnasında yükselen sesleri duyan çocuk, anlaşma şeklinin bu olduğunu algılayabilir ve başka bir toplum içerisinde bulunduğunda diyalog kurmak istediği kişiye bağırma yöntemi ile yaklaşabilir. İşte fark edilemeyen ufak tefek denilen birçok şey çocuğunun hayatını yönlendirmede yeterlidir.

Konuşmaya ve artık sizi anlamaya başlayan çocuğa ilk saygı eğitimi istenilen bir istek doğrultusunda kurulan cümlelerin saygı taşımasıdır. Buna en güzel örnek, her zaman için istenilen su gibidir.’Anne su’seslenme şekline tepkimizi yumuşak bir dille dile getirerek cümlenin yanlış olduğunu belirmemiz gerekmektedir. Doğru kurulacak olan cümle ise ‘Anneciğim bana su verebilir misin?’ olmalıdır. Atlatılmaması gereken bir çizgide bu sual karşısında annenin ‘Al’ demesinden ziyade,’suyunu alır mısın canım oğlum? ya da kızım’ şeklinde olmasıdır.

Edinilen bu ufak dikkat sonucunda çocuk girdiği ortamlarda saygınlığını aynı şekilde koruyacak ve yapılmadığı takdirde yanlış olduğunu hemen algılayacaktır. Çok ufak adımlarla saygı adına atılan bu adımlar çocuk gelişimine bağlı oralar çeşitli koyulan kurallarla ya da anlatımlarla gelişim tamamlana kadar devam eder.

Saygı kavramı önce hissel olarak aşılanmalı ve daha sonra görsel olarak yaşatılmalıdır. Çocuğunuzun size ve çevreye saygı lı olmasını istiyorsanız öncelikle sizde çocuğunuzun saygı duyulacak bir birey olduğunun farkında olmalı ve çocuğunuza saygı göstermelisiniz. Çocuğunuzun bulunduğu yanlış saygı içermeyen davranışı sadece esas alarak dinlemeli ve çözüme kavuşturmalısınız. Kişiliğini etki alarak özel üzücü eleştiri bazında olaya yaklaşmanız çocuğun duygu dünyasında sıkıntılı cevaplar bulmasına ve davranmasına sebep olacaktır.

Saygıyı çocukta edinebilmesi adına yapılan bir basit davranış şeklide, yaptığı doğru davranışlar karşısında takdir edilmesidir. Çocuk şaka kavramı ile gerçekler kavramını ayır edebilmeli ve saygıyı zedeleyecek şakalardan uzak tutulmalıdır. Her şeyin özünde çocuğun iç dünyasındaki olaylara verdiği tepki miktarını belirleme ve aşırı olan kısmını yok etmeye çalışmaktır. Yapılan yanlış davranış ve söylemlerde doğruyu olarak her zaman için yanında olduğunuzun hissini yaşatın. Bu his yaşanıldığı takdirde çocuk yanlış ile doğruyu daha kolay ayırt edecek ve yanlışlar ile devam sağlamaktan vaz geçecektir. Bu vazgeçişler çocukta saygı niteliğini uyandıracak ve doğrulara saygı duyulduğunu önemseyecektir.

Saygı kavramını oluşturmanın basit bir yolu da çocuk ile oynanan oyun zamanlarıdır. Çocuk oyun esnasında mutlu ve her şeyi kabul görür bir hal seyreder. Çünkü oyun çocuğu rahatlatır ve enerji boşaltımı yaşamasını sağlar. Bu oyun esnasında bireylerin yapması gereken şey ise, oyuna sıra koymak ve beklemesi gerektiğini öğreterek oyun sırasında kişiye saygı durumun gerektiği anımsatılabilir. Ya da çocuk oyuncağını bıraktığı yer hatalıda olsa çocuğa saygı göstererek koyduğu yerin yanlışlığını anlatmak için yer değişikliği seçeneklerini sunmak olacaktır. Dönüşümlü olarak çocuk sizin işiniz olduğunda bunu anlayacak ve saygı gösterecektir. Zamanını bekleyecek ve saygı ile birlikte sabır eylemi de gerçekleşmiş olacaktır.

Saygı kavramı süreci uzun bir süreçtir. Katı kurallar içerisinde bu uzun süreci soluksuz bırakmak tamamen yanlış bir davranıştır. Kuralları yumuşak tutarak bu uzun yolu molalar da derin huzurlarla güzel kılabilirsiniz.

Etiketler :

Benzer Yazılar

Çocuk Psikolojisi
Çocuklarımız bizim en değerlimizdir. Onlar için yoktan var etmeye çalışırız, olmayanı'da oldururuz. Belkide hata yaparız, onların her dediğini yapmak onları bize kazandırmak yerine kaybettirir. Çünkü her dedikleri olduğunda elindekilerin kıymetini anlamazlar. Tıpkı biz büyükler gibi oysa ki bir şeyleri eksik olur...
Baş Ağrısını İlaçsız Olarak Geçirmenin Yolları
Öncelikle şunu belirtmek isterim ki sürekli olarak baş ağrısından solayı alınan ağrı kesiciler , baş ağrısını kronik bir hala dönuşturur ve o saatten sonra artık ağrı kesicilerde çok fazla etki etmez.Ülkemizde her 3 kişiden birinin bu rahatsızlığı çektiğini düşünursek , önemini daha iyi kavramış oluruz....
Vicdanınızın Sesi ‘Çocuk’
Hayat akıp giden bir zaman tünelidir. Bu zaman tünelinde her an aynı rota izlenilmez. Sosyal hayat denilen bir çevre söz konusudur ki, bu çevre çoğu zaman yaşama dair ritimlerimizi bozar ve geçtiğimiz zaman tünelinden bize dar kalıplar içersinde geçme gibi bir olumsuzlukla karşılaştırır. Bu olumsuzluklar karşısı...

Yorumlar