Kişisel Site

Çocuklarda İnatlaşma

9 Aralık 2013 | Yazar: admin | Henüz yorum yapılmamış | 497 views Görüntülenme

Çocuk belirli dönem süresince aile ile özellikle de anne ile arasında büyük bir inatlaşma süreci geçirirler. Bu inatlaşmaya çözüm bulunamadığı takdirde hayatı boyunca kendisine yer eden özelliklerle yaşamak zorunda kalır. İnatlaşma, aslında çocuğun kendisini bir birey olarak ifade edebilmek için kullandığı bir yöntemdir. Bu yöntem çoğu zaman aileleri zor durumda bırakmaktadır. Bunun nedeni ise inatlaşma esnasında yanlış tutumlar sergilenmiş olması ve çocuğun inattan öte bir öfke nöbeti adı altında çığırından çıkmasıdır.

Aslında bilinmesi gereken çocuklarda 1-3 yaş arası dönemler çocuğun kendini ifade etmeye çalışması ve olması gereken bir gelişim sürecini tamamlama çabasıdır. Gelişim sürecini tamamlaması açısından gerekli olan bu durumu algılayabilirsek, olaylar daha kolay çözüme ulaşmış olur. Çocuk bu yaşlarda bağımsız bir birey olduğunu anne ve babaya yansıtabilmek adına daha çok söylenilenlere itiraz olarak refleks gösterir. Bu dönem sürecindeki gelişim kendini tamamlayana kadar devam eder. Yani 1-3 yaş kapsamı 1-4 yaşa kadar devam edebilir.

Bu süreç içerisinde anne ve baba kendini yetersiz hissedebilir ve değişen çocuğun davranışlarını anlamlandırmakta güçlük çektiğinden dolayı kendini yargılamaya başlayabilir. Burada yapılan en büyük hatalardan biri başka yaşıt çocuklarla yapılan kıyaslama ve bu kıyaslama sonucunda çocuğa yapılan yanlış davranışlardır. Çünkü her ne kadar yaş olarak aynı yılı temsil etsellerde çocukların davranış gelişimleri birbirinden farklı olmaktadır. Buna en güzel örnek 3 yaşındaki bir çocuk kendi yemeğini kendisi yiyebilirken, bir diğerinin yemede zorluk çekmesi ya da yiyememesidir. Bunun nedeni gelişim sürecinin iki çocukta da farklı olmasıdır. Bu gelişim sürecinde anne etkisi fazladır.

Yaşanılan bu süreç, yaşanılması gereken bir geçiş dönemi ise bu dönemin hem çocukta hem de sizde olumsuz kalıcı etkiler yaratmaması için öncelikle, çocuğunuzun neye nasıl bir tepki verirken tepkisinin değiştiğini anlamalı ve sabırla yola başlamalısınız. Çocuk kendi dediğini kabullendirmek için gün bitimine kadar bu mücadeleye devam eder.
Sükûneti ve sabrı arkadaş edinmek fazlasıyla yardımcı olacak bir etkendir. Kararlı bir anne ve babada çocuklar daha fazla inatlaşmayı yaşar ve pes etmezler. Bunun nedeni ise çocuk yıkması gereken bir engeli olduğunun ve bunu yıkmanın kolay olmayacağının bilincinde olmasıdır. Aslında çocuk dediğinin yanlış olduğunu sürekli konuşmaya çalışan anne ve babada eninde sonunda anlar fakat kendi doğruluğu ihtimalinden de kopmak istemez. Çünkü kendisi için yenilgi kendini ispat ettirememe ve kabullendirememedir. Yani çocuk bunun bilincedir.

Kurallarınız elbette ki olacaktır. Fakat bu kuralları çocuğunuza inatlaşma sürecinde kural olarak benimsetmekte zorlandığınız bir süreçtir. Kolaylaştırma adına devamlı aynı kıyafetleri ya da kış ortasında yaz, yaz ortasında kışlık kıyafet giymek isteyen bir çocuğa, keskin bir cümle ile ‘bu giyilmez’denildiğinde ya da elinden alındığında bu inatlaşma sonuç bulma sürecini uzatır ve hem çocuk hem de siz sinir adına yıpranmalara maruz kalırsınız. Bu uzun süren inatlaşma sürecinin sonu sinirli, sözünüzün geçmesinde zorlandığınız bir çocuk ve her daim itiraz halinde bir aile ilişkisinden başka sonuç çıkarmaz sizlere.

Çözümsüz diye algılanan bu durum basit bir davranış ile kolaylaştırılabilir ve iletişim daha güçlü kılınabilir. Çocuğunuzun odasına bırakacağınız 4 gözlü basit bir dolap, dolap yoksa bile sepet dahi olabilir. Koyacağınız yazlık ve kışlık kıyafet bölümleri ile ek olarak çamaşır ve çorap bölümü ile çocuğunuza seçenekler sunabilir ve seçme özgürlüğünü tadan çocuk en fazla yanlış iki seçim sonucunda doğru sonucu kendisi bulacak ve seçme adına aldığı kıyafetin doğruluğunu ya da yanlışlığını dahi size sormaya başlayacaktır. Yani ‘bunu giymelisin’sözünün yerini’bunu da seçebilirsin’sözünün yer almasıdır. Çocuk böylece kendi fikirlerinin varlığına gösterilen saygıyı anlar ve sizin fikirlerinizin doğruluğunu anlamda kolaylık yaşar. Yani çözüm seçenekli dolaplar. Bu seçim sürecinde çocuğunuz ile birlikte yapacağınız dolap düzenlemesi ile anlatarak anlamasını ve kabullenmesini kolaylaştırabilir ve düzen kavramını da farkında olmadan çocuğa yerleştirebilirsiniz.

Kısacası inatlaşma çözümünü hafifleten yol hangi konuda olursa olsun çocuğa sunulan fazla seçeneklerdir. Çocuk yapmak zorunda olduğunu anlar fakat kendi istediğinin de önemsediğini bilerek seçme konusuna eğimlenir. Böylece kurallarınızdan taviz vermemiş olursunuz. Yeme eyleminde yaşanılan sorunda ‘bunu yiyeceksin’cümlesi ile değil, önce seçenek sunarak önce hangisini yemek istersin’cümlesi ile kolayca atlatılabilir.

Unutmayalım ki, çocuk artık bir bireydir. Ve kendini ispatladığı ilk sahne ailedir. Baskı altında oynan bir sahnede başka bir sahne oyununa geçişte tökezlemelere neden olur.

Benzer Yazılar

Çocuk Psikolojisi
Çocuklarımız bizim en değerlimizdir. Onlar için yoktan var etmeye çalışırız, olmayanı'da oldururuz. Belkide hata yaparız, onların her dediğini yapmak onları bize kazandırmak yerine kaybettirir. Çünkü her dedikleri olduğunda elindekilerin kıymetini anlamazlar. Tıpkı biz büyükler gibi oysa ki bir şeyleri eksik olur...
Baş Ağrısını İlaçsız Olarak Geçirmenin Yolları
Öncelikle şunu belirtmek isterim ki sürekli olarak baş ağrısından solayı alınan ağrı kesiciler , baş ağrısını kronik bir hala dönuşturur ve o saatten sonra artık ağrı kesicilerde çok fazla etki etmez.Ülkemizde her 3 kişiden birinin bu rahatsızlığı çektiğini düşünursek , önemini daha iyi kavramış oluruz....
Vicdanınızın Sesi ‘Çocuk’
Hayat akıp giden bir zaman tünelidir. Bu zaman tünelinde her an aynı rota izlenilmez. Sosyal hayat denilen bir çevre söz konusudur ki, bu çevre çoğu zaman yaşama dair ritimlerimizi bozar ve geçtiğimiz zaman tünelinden bize dar kalıplar içersinde geçme gibi bir olumsuzlukla karşılaştırır. Bu olumsuzluklar karşısı...

Yorumlar