Kişisel Site

Çocuk Yetiştirmede Doğru Sandığımız Yanlışlar

8 Aralık 2013 | Yazar: admin | Henüz yorum yapılmamış | 461 views Görüntülenme

Çocuk yetiştirmek adına aslında anne ve babaların bilmesi gereken tek şey, çocukların kendilerini yönlendirecek olmalarını bilmeleridir. Acıkan bir bebek ağlayarak, uykusu gelen çocuk anneye sırnaşarak, canı sıkılan çocuk mızmızlanarak, hasta olan çocuk huzursuzluk yaratıp hiçbir şeyden memnun olmayarak gibi. Çocuğunuzun vucut dilin ne kadar çok anlar ve duygularına yakın olursanız o kadar çok sorunsuz ve huzurlu bir anne baba çocuk ilişkisi yaşarsınız.

Çocuk yetişme tamamıyla başlı başına özen gösterilmesi gereken bir sorumluluktur. Bu sorumlulukta yanlış yapılan davranışlar kişinin hayat yönlendirmesinde sorunlar adına sinyallerini ileriki dönemlerinde mutlaka kendini gösterecektir.

Her birey kendi bildikleri doğrultusunda çocuğa yaşam adına bir şeyler öğretir. Bu öğretilenler bizim için doğru olanlardır. Çünkü hiçbir birey çocuğuna yanlış olan bir bilgiyi öğretmek istemez. Fakat yapılan hatalardan biri çocukla ilgili sıkıntı yaşadığımız anlarda bazen çıkmaz girer ve yetersiz kalırız. Bu durumda genellikle araştırıp öğrenme yerine kulaktan dolma bilgilere kulak veririz.

Çocuk yetiştirmede yapılan yanlışların bazen yanlış olduğunu bile algılayamayız. Çünkü yol gösteren kişinin samimiyetine inanırız. Fakat herkesin bildiği doğrular doğru olmayabiliyor. İşte bunlardan en yaygın olanlarının bir kaçı,

** Bebeği kucağa alışma sakın ikazı, genellikle bu cümle kullanılır. Çocuk sana alışırsa günlük hiçbir işini yapamaz olursun. Kucağa çok sık aldığın takdirde kokuna alışır ve devamlı seni ister düşüncesi başlı başına bir yanlıştır. Çünkü bebek dünyaya geldiği anda güçsüz ve savunmasızdır.

Sizin dokunuşlarınla güç bulacak ve birçok ihtiyacı giderilecektir. Özellikle anne ile çocuk arasındaki iletişimi güçlendiren en önemli şey bebeklik dönemlerinde kurduğu iletişimlerdir. Yani bebek sadece ağladığında emzirilmesi gereken, altı değiştirilmesi gerektiğinde değiştirilen bir robot değildir. Bebek daha anne karnındayken dahi anne ile duygu bazında iletişim kurmaya başlar. Doğum sonrası ise bu bağ güçlendirilmelidir. Bu gücün sağlanması içinde bebeğin ihtiyaçları dışında da bebeğe duyguları dokunuşlarla belirtmektir.

** Bebeğin şişman değil, sağlık sorunu mu var, bu cümle genellikle annelerim morali anında bozan ve anında anneyi yanlışa sürükleyen bir cümledir. Annenin çünkü hemen psikolojisini etkisi altına almayı başaran bir cümledir. Anne çocuğun beslenmesine duygu ve davranışlarından daha çok önem verir, görseldir ve öğretilmesi gereken bir davranıştır.

Yeme eylemi kişiye kazandırılması gereken bir alışkanlıktır.

Burada unutulan ve tüm bildiklerini silen bu cümle, aslında tamamıyla yanlış bir cümledir. Bebeğinizin ne kadar yemesi, alması gereken miktarı bebeğin refleksleri ile anlayabilir ve fazla yedirme eyleminden uzak kaçmalısınız. Çocukla anne arasında yaşanan en keskin çatışma yemek yedirme savaşlarıdır. Bu savaşta da genelde galip gelen çocuktur.

Çocuğunuzun yemesi gereken miktarı aşmamalı ve zorlama yapmamalısınız. Çocukta alması gereken vitaminlerden fazlasını depolaması günümüzün rahatsızlığı olan obeziteye neden olacağı gibi, damar sertliği, şeker hastalığı, pişik gibi birçok rahatsızlığa kapı aralamaktadır. Çocuğunuzun zayıf olması sağlıksızdır, anlamını taşımaz. Alması gereken vitaminleri alması ve gelişim ayına göre tamamlaması çocuk için yeterlidir. Sağlıklı bir bünye şişman bünyedir diye algılamak hatadır.

** Çocuğu ince giydirme üşütür, düşüncesi her annede vardır. Fakat çocuk için ileride sağlık açısından bir tehdittir.

Vucut alıştığı ısıdan dolayı değişime uğradığı anda hastalanmaya oldukça müsait bir bedendir. Özellikle mevsim değişikliklerinde çocukların sık sık rahatsızlanmaları alıştıkları giyim tarzıyla da alakalı bir durumdur. Çocuk bünyesi ne şekilde alıştırılsa o şekilde kalıp alır. Fazlasıyla sarıp sarmalanan bebek özellikle okul çağlarında eve terli şeklinde döndüğünde uzun süre üzerinde kalması neticesi ile hemen hasta olur. Çünkü alıştığı şey, sıcaklık ve anında üst değişimi.

Annelerin burada dikkat etmesi ve böylesi ilerisi için hastalık bazında sorunlar ile karşılaşmamsı adına çocuğun vucut ısınını olması gerektiği gibi ne az ne de çok yani orta yolda karar kılmalıdır. Bebek ve çocuklarda ayaklar üşütülmediği takdirde pek de hastalıklara merhaba demez.

** Banyo az yaptırma, sebep olarak da hasta olur düşüncesi, vucudumuzun sağlıklı olması adına arınması gereken mikroplar vardır. Kişi bakım adına hayatında var olması gereken ve sıklıkla gerçekleştirilen bir eylemdir banyo. Fakat çocukların üşüyerek hasta olacağını düşünen annelerimiz aslında çocuğun arınması gereken kiri bedenlerinde tutarak hasta ederler. Temizlik kavramının çocukta oluşması adına banyo kavramı çocukta yer edinilmeli ve banyo olayı çocuğa gerekirse oyunlar ile sevdirilmelidir. Çünkü kişideki temizlik kavramı bir ömür boyu olması gereken bir kavramdır.

Temizlik kavramı oluşan çocukta beraberinde düzen kavramı, çevre tutumu ve rahatlama kavramları da gelişir. Çünkü vucut temizliği kişide bir hafifleme yaratır.

** İştah açıcı şuruplar, genellikle anneler yeme problemi olduğunu düşünen çocuklarına dayattığı bir çözüm şeklidir. Fakat çocuğun yeme eylemini şuruplar ile gerçekleştirmek yanlıştır. İştah açıcı şurupları denemek yerine yeme saatlerinin düzenine ve sevmeyen çocuğa yemesi açısından seçme olanağını tanımak adına bir çeşit değil birkaç çeşit yemek seçeneklerini sunmak gerekiyor. İlaçlar geçici süreliğine bir destektir. Ve devamlı bir ilaca alışımı bünye ilaç reaksiyonlarına bir zaman sonra cevap dahi vermeyecektir.

Doktor tavsiyesi gerektirmediği sürece ilaç yerine çocuğun alması gereken vitaminleri doğal yollarla tüketmesini sağlayarak, sağlıklı bir gelişim sürecini yaşamasına yardımcı olmuş olursunuz.

** Soğuk algınlı ile grip ayrımı yapamama, arasındaki ince çizgi hep anlaşılamamakta ve çocuk için hep bir tehlike arz etmektedir. Üşüten çocuk evde yapılan birkaç basit yöntem ile ayakta dahi atlatılabilen bir rahatsızlıktır. Yani ilaç gerektirmeyen bir durumdur.

Grip ise soğuk algınlığından daha fazla bir enfeksiyon taşır ve genellikle bademcik şişmelerine sebep vermektedir. Bu durumda antibiyotik gerekmektedir. Yani önemli olan burada çocuğa gerekmediği halde ilaç yüklemesi yapmamaktır. Doktora götürülmeli her iki durumda da verilecek ilaçlar kullanılmalıdır. Evde var olan ilaçlarlar kişinin kendi kendine çözüm bulması yanlıştır.

Yaşanılan doğru ile yanlışları çocuğunuz ile kurduğunuz iletişim ile kolayca çözebilir ve isteklerin yanlış ya da doğrulu konusunda çeşitli yolar ile ikna ya da takdir etme gibi basit yöntemlerle sonuca ulaştırabilirsiniz. Bilinçli bir anne baba olmanın ilk şartı bebeği kabullenmeniz ve ona sevginizi sınırsız sunmamızdır.

Benzer Yazılar

Çocuk Psikolojisi
Çocuklarımız bizim en değerlimizdir. Onlar için yoktan var etmeye çalışırız, olmayanı'da oldururuz. Belkide hata yaparız, onların her dediğini yapmak onları bize kazandırmak yerine kaybettirir. Çünkü her dedikleri olduğunda elindekilerin kıymetini anlamazlar. Tıpkı biz büyükler gibi oysa ki bir şeyleri eksik olur...
Baş Ağrısını İlaçsız Olarak Geçirmenin Yolları
Öncelikle şunu belirtmek isterim ki sürekli olarak baş ağrısından solayı alınan ağrı kesiciler , baş ağrısını kronik bir hala dönuşturur ve o saatten sonra artık ağrı kesicilerde çok fazla etki etmez.Ülkemizde her 3 kişiden birinin bu rahatsızlığı çektiğini düşünursek , önemini daha iyi kavramış oluruz....
Vicdanınızın Sesi ‘Çocuk’
Hayat akıp giden bir zaman tünelidir. Bu zaman tünelinde her an aynı rota izlenilmez. Sosyal hayat denilen bir çevre söz konusudur ki, bu çevre çoğu zaman yaşama dair ritimlerimizi bozar ve geçtiğimiz zaman tünelinden bize dar kalıplar içersinde geçme gibi bir olumsuzlukla karşılaştırır. Bu olumsuzluklar karşısı...

Yorumlar