Kişisel Site

Çocuk Psikolojisi

13 Ocak 2014 | Yazar: kara-melek | Henüz yorum yapılmamış | 598 views Görüntülenme

Çocuklarımız bizim en değerlimizdir. Onlar için yoktan var etmeye çalışırız, olmayanı’da oldururuz. Belkide hata yaparız, onların her dediğini yapmak onları bize kazandırmak yerine kaybettirir. Çünkü her dedikleri olduğunda elindekilerin kıymetini anlamazlar. Tıpkı biz büyükler gibi oysa ki bir şeyleri eksik olursa o eksik olan şey için mücadele, ederler bu mücadele sırasında öğrenmesi gerekenleri doğru yada yanlışları, kendileri öğrenebilirler.

Anne ve babaların işi çok zor birde ergenlik dönemi var ki en büyük dönem ve en zor dönem. Bu dönemde her zamankinden, daha çok dikkatli olmalıyız. Çünkü çocuğumuzun hata, yapmaya en elverişli olduğu dönemdir ergenlik dönemi. Bu dönemde arkadaş çevresi, konuşma tarzı, giyim tarzı vücudundaki değişiklikler bunların hepsine, hazırlıklı olmalıyız.

Öyle zamanlar gelir ki, çocuğumuzu ne kadar istesek’de her şeyden koruyamayız. Doğru arkadaşlıklar, doğru çevre bunları biz seçemeyiz. Seçmeye çalışırsak çocuğumuzu kaybederiz. Bur’da çocuk psikolojisi devreye girer. Onlar belli bir yaşa gelene kadar bizim doğrularımız, onlara yanlış onların doğruları, ise bize yanlış gelir. Çocuklarımızı yaptıkları yanlışlardan korumaya çalışırken, kimi zaman yanlışlar’dan, çocuklarımızı koruyamayız düşman gibi görünürüz onların gözünde.

Aslında onları düşündüğümüz için ama yanlış anlaşılırız işte. Çocuğumuzun dünyasında biranda düşman oluruz. Bu sefer her şeyi bizim inadımıza yapar. Yavaş yavaş kaybederiz, Onu daha çok dışarıya yöneltir bu yaklaşımımız. Dışarı’da onun her dediğine tamam diyenler daha gözde, olurlar zamanla uzaklaşırlar bizden. Bizler çocuklarımızla arkadaş gibi olmalıyız, Anne çocuk yada baba çocuk ilişkisi olmamalı aramızda. Bu arkadaşlığı sadece onlardan beklememeliyiz. Bizde onlara açık olmalıyız, onlara dertlerimizi sıkıntılarımızı açmalıyız, tabi onları sıkmadan. Evde onlara kendilerine ait bir, yaşam alanı oluşturulmalı, kendi dünyaları gibi. Tabi ki çok eve kapanmayacak, çıkıp gezecek arkadaşları olacak. Ama bunların hepsi anne ve babaların kontrolü altında, ama ona hissettirmeden. Çocuğumuzla çıkıp gezmeliyiz, birlikte bir şeyler yaparsak ona daha yakın oluruz, birlikte daha çok vakit geçirirsek onu daha iyi anlayabiliriz.

Bu dönemde agresif sinirli aşırı duygusal olurlar. Bizlerin üstüne düşen görevde, sabırlı olmak alttan almak. Bu dönemde siz ne derseniz yanlış anlar, babalar annelere göre daha az sabırlı bu durumda, anne her iki tarafı’da idare etmek zorunda kalır. Ama önemli olan çocuğumuzdur. Ses tonumuz, davranışlarımız, bunların hepsi o dönemde dikkat, etmemiz gereken unsurlardır. Ergenlik döneminde, çocuğumuza küçük bir çocuk gibi davranmaktan sakınmalıyız. Aslında her şeyi, kendisi yapabilirmiş gibi gözükmeliyiz, ama her attığı adımı dikkatlice izlemeliyiz.

Aslında biz ebeveynlerin yapması gerekenler söylenmekle bitmez. Sabırlı dikkatli anlayışlı olmakta yarar var. Çocuklarımızla arkadaş gibi olalım, sevgimizi aşırı yansıtmayalım ki bizim sevgimizi kullanıp hata yapmasınlar.

Etiketler :

Benzer Yazılar

Vicdanınızın Sesi ‘Çocuk’
Hayat akıp giden bir zaman tünelidir. Bu zaman tünelinde her an aynı rota izlenilmez. Sosyal hayat denilen bir çevre söz konusudur ki, bu çevre çoğu zaman yaşama dair ritimlerimizi bozar ve geçtiğimiz zaman tünelinden bize dar kalıplar içersinde geçme gibi bir olumsuzlukla karşılaştırır. Bu olumsuzluklar karşısı...
Çocukların Para ile Tanışması
Hayatımızı sürdük adına bizimle bütünleşen para, çoğu zaman çocukların dünyasında fark edilemeyen bir önem taşır. Çocuğa zamanlı bir şekilde anlatılan para kavramı gelecekte har vurup harman savurmasını engeller ve sorumluluk çerçevesinde sağlam adımlar atmasına ve dürtü kontrolünü sağlamasına sebep ol...
Çocuklarda Utanma ve Çekinme
Hayatımızda bizle beraber doğan ve var olan bir duygumuz vardır ki oda utanma duygusudur. Utanma ve çekinme duygusu kişinin birey olma durumunda kendisini ifade ettiği anda bu ifade ile karşıdaki kişilerin düşünmesini önemseyerek kişide ilgi odağı olma endişesini taşımasıdır. Utanma duygusu korkma ve içine kapanma k...

Yorumlar