Kişisel Site

ANDROİD İŞLETİM SİSTEMİNİN ÖZELLİKLERİ

6 Kasım 2014 | Yazar: admin | Henüz yorum yapılmamış | 951 views Görüntülenme

Android işletim istemi, google tarafından geliştirilmiş linux tabanlı bir işletim sistemidir. Mobil cihazlarda kullanılarak başlamıştır. Açık kaynak kodlu bir yapıya sahip olan Android işletim sistemi, üretici ve kullanıcılara büyük kolaylık sağlamaktadır.

 

Android işletim sistemi sayesinde kullanıcılar uygulama geliştiricilerin geliştirdikleri pek çok uygulamaları kullanabilir. Özellikle google servislerine olan entegrasyonu sayesinde günlük hayatta kullandığımız pek çok işlevi tek cihazda toplanmasını sağlamaktadır.

 

Mobil kullanımı ile başlayan android işletim sistem, tabletlerde, akıllı televizyonlarda da kullanılmaya başlanmıştır. Teknolojinin ilerlemesiyle daha pek çok yerde kullanılacağı düşünülmektedir.

 

Android işletim sistemi hem kullanıcılar, hem uygulama geliştiricileri, hem de cep telefon üreticileri için çok büyük avantajları sağlamaktadır. Android işletim sisteminin avantajlarının başında açık kaynak kodlu olması gelir. Açık kaynak kodlu olması sayesinde her telefon üreticisi kendi ara yüzünü geliştirip kullanabilir. Bunun dışında uygulama geliştiricilerde farklı uygulama geliştirebilirler. Memnun kalmadığınız ara yüzü kendinize göre olan başka versiyonla değiştirmek de mümkündür. Bu size özgürlük sağlayacaktır.

 

Android işletim sistemi çok farklı cihazlarda da kullanılabilir. Daha düşük cihazlarda yada çok güçlü cihazlarda da kullanılabilmektedir.

 

Android işletim sisteminin benzer işletim sistemlerine göre mesela IOS ile karşılaştırıldığında dezavantajları vardır. Güncelleme konusunda biraz dezavantaja sahiptir. İlk çıktığı zamanlarda daha çok dezavantajı var iken artık çok fazla bir dezavantaj olmadığı görülmektedir. Dezavantajlarda ileride çeşitli güncellemelerle aşılabilecek şekildedir.

Etiketler :

Benzer Yazılar

elektironik-sigaranin-zararlari
Sigara kullanıcılarının gerçek sigaralardan kurtulmaları için özel bir formül ile yurtdışında geliştirilmiş olan elektronik sigara; bilim adamları tarafından ince elenip sık dokunarak hazırlanmış bir üründür. İnsanların sigaradan uzaklaşmalarına yardımcı olarak formülü ve yapısıyla dikkat çeken elektronik...
iPhone
iPhone Son Çıkardığı Modeli 5 Serisiyle Birlikte Hem Samsung'a Hem de Diğer Telefon Firmalarına Rakip Olmaya Son Hızıyla Devam Ediyor Samsung’la Yaptığı Adeta Devasa Savaş Haline Gelen Bu Çatışmada Hız Kesmeden İlerleyen ve Yerini Koruyan İphone Her Zaman ki Gibi Şık Narin ve Kullanışlı Bir Telefon Haline Getire...
Galaxy S 4
Galaxy S 4 GT-I9500 Modeli Samsung Firmasının Çıkarttığı ve Akıllı Telefon Gündemine Bomba Gibi Oturan Bir Cihaz Olmasıyla Birlikte Eğlence ve Kolaylık Sağlayan Günlük Yaşantınızı Her An Pozitif Geçirmenize Yardımcı Olabilecek Üst Düzeyde Geliştirilmiş Uygulamalarıyla Hem Neşeli Olduğunuz Anlarınız Kolay Bi...

Yorumlar